Συνεχίζει την πολύ καλή του πορεία ο Ηρόδοτος

Συνεχίζει την αξιόλογη πορεία του ο Ηρόδοτος, που παραμένει αήττητος, επικρατώντας της Προοδευτικής με 2-0.

Συνεχίζει το καλό του ξεκίνημα στη χρονιά ο Ηρόδοτος, παραμένοντας αήττητος στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, επικρατώντας στο σημερινό ματς της Προοδευτικής Γραμμενίτσας, με 2-0,που έψαχνε τους πρώτους της βαθμούς. Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ για τον Ηρόδοτο, όταν ο Καραμέτσιος στο 5ο λεπτό, εκτέλεσε φάουλ από πλάγια, Γιώτης και Νάτσιος διεκδίκησαν τη μπάλα με τον τελευταίο να τη σπρώχνει στα δίχτυα άθελά του, για το 1-0. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με μια ωραία εκτέλεση φάουλ του Τσιγαρίδα που πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Οικονόμου. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους λίγο μετά το ημίωρο, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ από πλάγια, ο Βάσιος δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας και έπειτα από διαδοχικές κόντρες, αυτή κατέληξε στον Αντρέα Χουλιάρα, που την έσπρωξε σε κενή εστία για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και προσπάθησαν να απειλήσουν ωστόσο απέκτησαν αριθμητικό μειονέκτημα στο 56', μετά από αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Τσιγαρίδα. Ο Ηρόδοτος στο 63' απείλησε, με τον Γιώτη να συγκλίνει και να σουτάρει, με το Βάσιο αρχικά να του αρνείται το γκολ, και εν συνεχεία τον ίδιο παίχτη να λέει "όχι" και στον Παύλου. Ακόμα μία καλή φάση στο 70' με σουτ του Παναγιώτου να αποκρούει ο Βάσιος, και στη συνέχεια τον Παύλου σε κενή εστία να στέλνει τη μπάλα άουτ, χάνοντας ανεπανάληπτη ευκαιρία. Η Προοδευτική θα μπορούσε να μειώσει στο σκορ σε δύο περιπτώσεις, μία με σέντρα σουτ που επιχειρήθηκε από τα πλάγια, και μια σε κεφαλιά του Πανέτα που βρήκε σε ετοιμότητα τον Οικονόμου. Οι γηπεδούχοι τέλος, μπορούσαν να διευρύνουν το σκορ στο 75' όταν ο Χουλιάρας πλάσαρε πάνω από το Βάσιο, όμως η μπάλα έφυγε βασανιστικά άουτ αλλά και δέκα λεπτά μετά, όταν ο νεαρός Ευαγγέλου, που είχε περάσει ως αλλαγή πλάσαρε αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων

Διαιτητής : Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί : Γεωργούλας Βαλάντης - Κοσίνας Βαγγέλης

Παρατηρητής διαιτησίας: Τσιμπερλένιος Φάνης

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου, Χουλιάρας Αν., Χουλιάρας Ν., Χεμπέγια, Καραμέτσιος (86' Ευαγγέλου), Γιώτης, Ρώσσιος, Στεργίου (46' Παπακώστας - 84' Σάκκουλας), Παύλου, Παναγιώτου, Γκαναβίας (61' Γεωργίου)

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζιάς) : Βάσιος, Σκορίλας, Ζίου (70' Κάτσινος), Κακιώνης, Βαλίλης, Καυκιάς, Τσίρκας, Νάτσιος, Δημητρίου (62' Κουτσούμπας), Τσιγαρίδας, Ρίζος (46' Πανέτας)