Σημαντικό "διπλό" για την Ανέζα

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε στη Φιλοθέη η Ανέζα, ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη.

Επιτακτικής ανάγκης ήταν το σημερινό παιχνίδι ανάμεσα στη Φιλοθέη και την Ανέζα και για τις δύο ομάδες, οι οποίες βρίσκονταν πριν το παιχνίδι στην επικίνδυνη ζώνη μόλις με 3 βαθμούς. Το τελικό σφύριγμα βρήκε την Ανέζα να πανηγυρίζει τη νίκη, σε αντίθεση με τη Φιλοθέη που μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να αποδώσει τα αναμενόμενα, στα παιχνίδια της και βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις. Οι γηπεδούχοι απείλησαν σε κάποιες περιπτώσεις, όμως η Ανέζα είχε την τύχη να πετύχει δύο πολύ όμορφα σε εκτέλεση γκολ και να πάρει το ματς. Στο 15ο λεπτό, ο Βασιλάκος σούταρε από πλάγια όμως η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και δυνατό σουτ του Καραχάλιου πέντε λεπτά αργότερα. Στο 32ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κατέληξε και πάλι στον Καραχάλιο που δοκίμασε εκ νέου το πόδι του, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 36', όταν πολύ καλός εκτελεστής, Κοτρότσιος, δοκίμασε απευθείας φάουλ και κατάφερε να νικήσει τον Αθανασίου, για το 0-1 της Ανέζας.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΣ Ανέζα προειδοποίησε με δεύτερο γκολ, όταν ο Ρώσσιος έβγαλε το Ζώη απέναντι από τον Αθανασίου, εκείνος επιχείρησε να τον κρεμάσει όμως ο πορτιέρο της Φιλοθέης έδιωξε, για να φτάσουμε στο 76ο λεπτό, όταν ο Ναπολέων Σιώζος με πολύ ωραία έμπνευση, κρέμασε με μακρινό σουτ τον Αθανασίου, γράφοντας το 0-2 και βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν στο παιχνίδι πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90', με το Βασιλάκο να κάνει το γύρισμα, και τον Καραγιάννη με πλασέ από το ύψος του πέναλτι να γράφει το 1-2. Στον υπολειπόμενο χρόνο, το πιο αξιοσημείωτο γεγονός του αγώνα, ήταν ένας διαπληκτισμός των Μπαλάγκα και Γιαννούλη στο 89' που οδήγησε αμφότερους στα αποδυτήρια με κόκκινη κάρτα, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τους φιλοξενούμενους με τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Διαιτητής : Δραγατάκης Γιώργος  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Πολύζος Κωνσταντίνος

ΑΟ Φιλοθέης (Καυκιάς-Λαζανάς) : Αθανασίου, Μποχώτης (65' Τασούλας), Γεωργακόπουλος, Σιαπλαούρας, Ευθυμίου, Καραχάλιος, Βασιλάκος, Γιαννούλης, Καλεύρας, Καραγιάννης, Ζώης

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Δημολένης, Χουλιάρας, Ρώσσος, Μητσαράς, Ρούμπος, Μυτικιώτης, Ρώσσιος, Μπαλάγκας, Ζώης (90' Καραμέτσιος), Κοτρότσιος, Σιώζος