Ήττα-σοκ για τον Καραϊσκάκη! (pics)

Μια πολύ κακή ήττα γνώρισε από τον Αστέρα Βλαχιώτη ο Καραϊσκάκης, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να ξεκολλήσει από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Σπουδαία ευκαιρία να ξεφύγει από την ουρά της βαθμολογίας, ξόδεψε σήμερα ο Καραϊσκάκης, που γνώρισε κακή ήττα από τον Αστέρα Βλαχιώτη, με 0-1. Καθοριστική στιγμή στο ματς, η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ντοναλντόνι, στο 36ο λεπτό, μια δεύτερη κίτρινη που βγήκε με πολύ μεγάλη ευκολία από το τσεπάκι του κυρίου Πουλόπουλου, για ένα μαρκάρισμα, που δε χαρακτηρίζεται καν σκληρό. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η παρουσία περίπου 40 φίλων του Αστέρα Βλαχιώτη, που έδωσαν βροντερό "παρών" στο γήπεδο, δημιουργώντας μια ατμόσφαιρα που δεν έχουμε συνηθίσει από οπαδούς φιλοξενούμενης ομάδας, χωρίς ωστόσο να υπάρξει η παραμικρή ένταση ανάμεσα στους φίλους των δύο ομάδων.

Στα αγωνιστικά, oι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να δημιουργούν κάποια επικίνδυνη στιγμή. Στο 10ο λεπτό, ο Πριόνας γέμισε στην περιοχή, η μπάλα με τον αέρα πήρε πορεία προς το τέρμα, όμως ο Ιωαννίδης την έβγαλε κόρνερ. Στο 13ο λεπτό, ωραία εκτέλεση φάουλ του Κορέλα, πέρασε από όλους, και έφυγε άουτ, ενώ το 23' ήρθε η πιο σημαντική στιγμή στο πρώτο μέρος, για τον Καραϊσκάκη, όταν ο Σοκολάροφ έκανε κατάχρηση ντρίπλας στο χώρο του κέντρου, ο Κορέλας έφυγε στην κόντρα, με την μπάλα να καταλήγει στο Ναζίμ, που αμαρκάριστος από το ύψος της περιοχής και φάτσα με το τέρμα, δεν τελείωσε καλά τη φάση και η μπάλα έφυγε ψηλά. Στο 36ο λεπτό, ο διαιτητής Πουλόπουλος ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών, όταν απέβαλε με δεύτερη κίτρινη-κόκκινη τον Ντοναλντόνι, σε μια τουλάχιστον υπερβολική απόφαση για ένα απλό φάουλ πίσω από το κέντρο, αφήνοντας τον Καραϊσκάκη με δέκα. Το ημίχρονο έφυγε χωρίς άλλη αξιοσημείωτη φάση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι, έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά και ευνοϊκό άνεμο, πίεσαν στην περιοχή του τον Καραϊσκάκη, έχοντας στο πρώτο δεκάλεπτο, δύο σουτ με τους Σοκολάροφ και Παπουλή, που μπλόκαρε σταθερά ο Λάζαρεβς. Στο 64ο λεπτό, δυνατό σουτ του Ουρτάδο, πέρασε περίπου ένα μέτρο πάνω από τα δοκάρια, ενώ τρία λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, και πρώτη κεφαλιά του Φερέιρα, ο Σιντορένκο δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή από κοντά. Ο Αστέρας συνέχισε να ψάχνει διαδρόμους, με τον Καραϊσκάκη στο δεύτερο μέρος, να αδυνατεί να κρατήσει την μπάλα, και στο 76ο λεπτό, άγγιξε το γκολ, όταν ο Λεωνιδόπουλος πάτησε περιοχή, σούταρε δυνατά, όμως ο Λάζαρεβς με μεγάλη επέμβαση του αρνήθηκε το γκολ. Η πίεση του Αστέρα Βλαχιώτη απέδωσε καρπούς στο 84ο λεπτό, όταν ο ταχύτατος Φερέιρα, εκμεταλλεύτηκε λάθος μαρκάρισμα του Μπεκατώρου, που "πουλήθηκε" πέφτοντας στην μπάλα, μπήκε στην περιοχή και με παράλληλο γύρισμα βρήκε το Σιντορένκο, που από κοντά έγραψε το 0-1, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς εντός και εκτός γηπέδου, από τους ηρωικούς φίλους των φιλοξενούμενων, που βρέθηκαν στο γήπεδο και δε σταμάτησαν να εμψυχώνουν την ομάδα τους. Στο 87ο λεπτό, ο Ουρτάδο έπιασε καλό σουτ που πέρασε άουτ, και φτάσαμε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από κόρνερ του Μπεκατώρου, ο Πέδρο Ενρίκε πήρε αμαρκάριστος την καρφωτή κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε σε σώματα πριν καταλήξει στα δίχτυα, σε μια μεγάλη στιγμή, για να σώσει ο Καραϊσκάκης το βαθμό. Πλέον, η αρτινή ομάδα στρέφεται στο επόμενο ματς, στη Ρόδο κόντρα στο Διαγόρα, ένα ματς "ο θάνατός σου, η ζωή μου" αφού οι δύο ομάδες συγκατοικούν πάνω στη γραμμή του υποβιβασμού.

Γκολ : Σιντορένκο 84'

Κίτρινες : Παπουλής, Φερέιρα

Κόκκινη : Ντοναλντόνι

Διαιτητής : Πουλόπουλος (Πειραιά)  Βοηθοί : Βογιατζής (Καρδίτσας) - Αρμακόλας (Κυκλάδων)  4ος : Αλάμπεης (Αθηνών)  Παρατηρητής : Κωνσταντίνου (Αιτωλοακαρνανίας)

Καραϊσκάκης (Φραντζέσκος) :  Λάζαρεβς, Πριόνας (88' Κοντοπούλης), Μπεκατώρος, Κλιγγόπουλος, Γιαννιώτης, Φαν Ίπερεν, Βαφειάδης, Ναζίμ (67' Ναζίμ), Μίλιτς (80' Πέδρο Ενρίκε), Κορέλας (80' Χελοβάνι), Ντοναλντόνι

Αστέρας Βλαχιώτη (Φυντάνης) : Ιωαννίδης, Αναστασόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Λάμτσε, Φουρλάνος, Λεωνιδόπουλος, Φερέιρα (90' Αμπάνκουα), Σοκολάροφ, Σιντορένκο, Μπούζας (54' Ουρτάδο), Παπουλής (88' Τασουλής)