Νέα ήττα στην Κέρκυρα από τον Ιόνιο και αποκλεισμός για τη Δόξα Πύρρου

Την πρόκριση στα ημιτελικά των play-off του 1ου ομίλου της National League 2 πήρε η Κερκυραϊκή ομάδα, καθώς νίκησε ξανά στην έδρα της την Δόξα Πύρρου και έκανε το 2-1 στη σειρά.

Δεν τα κατάφερε ξανά η αρτινή μας ομάδα στην Κέρκυρα, καθώς ηττήθηκε χθες και στο δεύτερο ματς της σειράς από τον Ιόνιο (είχε ηττηθεί και στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος), με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να προκριθεί στα ημιτελικά των play-off του 1ου ομίλου της National League 2, εκεί που το νικητή της σειράς περίμενε η Αχαγιά. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι για τη νίκη και με ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με 25-7. Η Δόξα Πύρρου που έπρεπε να διαχειριστεί την μεγάλη απουσία του πρώτου σκόρερ της φέτος, Λούκα Ίλιτς, ισορρόπησε στη συνέχεια την αναμέτρηση, όμως παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Σταυρόπουλου που πέτυχε 19 πόντους, δεν μπόρεσε για ακόμη ένα ματς η άμυνα να αντιμετωπίσει τον Γουίλσον που είναι ο πρώτος σκόρερ του ματς με 23 πόντους. Το μόνο που κατάφερε η αρτινή μας ομάδα, ήταν στο τελευταίο δεκάλεπτο να μαζέψει τη διαφορά, γνωρίζοντας την ήττα με 70-58.

Παρά την ήττα και τον αποκλεισμό, για την ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας η σεζόν κρίνεται επιτυχημένη, καθώς στην επιστροφή της στις Εθνικές κατηγορίες μετά από αρκετά χρόνια, κατάφερε όχι μόνο να μείνει άνετα στη NL2, αλλά να διεκδικήσει ισάξια την πρόκριση της στα ημιτελικά των play-off.

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης - Παπαγεωργίου - Κωνσταντινέλης

Δεκάλεπτα: 25-7, 18-21, 18-14, 9-16

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Γουίλσον 23(1), Τσιτσές, Σπίνουλας 11(2), Κολότσιος 7(2), Χατζής, Στεμπάρης 10, Δεϊμέζης 10(1), Βαζούκης Φ. 3(1), Ξεπαπαδέας, Κιουρτζίδης, Κατσαρός 6(2)

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (Μάνθας): Ιωαννίδης, Γυφτοκώστας 8(2), Μπακάλης, Πρίφτι, Μπαρτζώκας 2, Βασιλείου, Δόνος 13(1), Μπάλλας 14, Θώδης 2, Μουκάι, Σταυρόπουλος 19(1)