Νέα ήττα στη Νέα Ιωνία για την Αναγέννηση και 1-0 για τον ΟΦΝΙ

Η Νέα Ιωνία έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών στην Α1 Γυναικών, επικρατώντας εύκολα της Αναγέννησης Άρτας.

Το τίτλο του μεγάλου φαβορί για την πρόκριση στους τελικούς επιβεβαίωσε η Νέα Ιωνία, που κατέλαβε την 1η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και έχει το πλεονέκτημα της έδρας, καθώς επιβλήθηκε εύκολα με 34-20 της Αναγέννησης για 6η φορά στη φετινή σεζόν και πλέον θα έρθει στην Άρτα το Σάββατο (27/4, 18:00), με σκοπό να τελειώσει τη σειρά χωρίς να χρειαστεί τρίτο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχες έδειξαν τις προθέσεις τους από νωρίς, καθώς στο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 6-2 και στο 20' 13-4, διαφορά που διατήρησαν έως το τέλος του ημιχρόνου (17-9). Στην επανάληψη, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά, κατακτώντας τη νίκη με 34-20. Πρώτη σκόρερ για τη Νέα Ιωνία που είχε πλουραλισμό στην επίθεση, η Νταβίντοβιτς με 6 τέρματα, με την Ανδρίτσου να ξεχωρίζει από τις φιλοξενούμενες με 7 γκολ.

Στον έτερο 1ο ημιτελικό, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στις λεπτομέρειες την Πυλαία με 28-27.

Διαιτητές: Γερουλάνος - Γερουλάνος

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 6-2, 9-4, 13-4, 15-6, 17-9 (ημχ) 21-9, 25-10, 26-11, 28-13, 30-17, 34-20

Δίλεπτα: 4-4  Πέναλτι:0/2-4/5

ΟΦΝ Ιωνίας (Γούσιος): Μ. Κεπεσίδου 1, Μανιά 1, Λουμπιάναια 3, Αράλντι 6, Κμίροβα 3, Κρνιτς 3, Μακρή, Φράγκου 2, Ν. Κεπεσίδου 3, Τσάκαλου 3, Γιαννοπούλου 1, Ντιμτσούδη 1, Διακογιάννη, Νταβίντοβιτς 6, Πάπα, Λυτρίβη 1

Αναγέννηση Άρτας (Λαζαρίδης): Κολλύρη, Τσαουσίδου 1, Αμβροσιάδου, Σκάρα, Νούλα 1, Παπακώστα, Σπυριδοπούλου 2, Μούρνου 1, Σαΐντοβα, Ανδρίτσου 7, Καραχαρίση 1, Προκοπίδου 4, Μάστακα 3