Τεράστιο "διπλό" σωτηρίας για την Αναγέννηση!

Μεγάλο αποτέλεσμα πήρε η Αναγέννηση στο Λιανοκλάδι, επικρατώντας του Αστέρα Σταυρού, με 0-2.

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η Αναγέννηση, που επικράτησε με 0-2 στην έδρα του Αστέρα Σταυρού, και με το τρίποντο που πήρε, αύξησε κατά πολύ τις πιθανότητες να μείνει στην κατηγορία, θέλοντας ένα βαθμό στο τελευταίο ματς για να εξασφαλίσει την παραμονή της! Η ομάδα μας μπήκε παθιασμένη στο ματς, έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο και "δίπλωσε" τις νίκες της, φέτος, κόντρα στον Αστέρα Σταυρού. Πλέον, την τελευταία αγωνιστική, θα κριθούν όλα για τις θέσεις της επικίνδυνης ζώνης, με την Αναγέννηση να έχει ξεφύγει οριστικά από το ενδεχόμενο του απευθείας υποβιβασμού, θέλοντας όμως, ένα βαθμό, για να ξεφύγει και από την 11η θέση, που οδηγεί σε μπαράζ με τον 1ο όμιλο. Τα συγκεκριμένα μπαράζ, υπάρχουν πληροφορίες και φήμες πως υπάρχει ενδεχόμενο να μη διεξαχθούν, όμως η Αναγέννηση δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να πάρει αυτό το ρίσκο βασιζόμενη σε φημολογίες, και καλό θα είναι να κυνηγήσει το θετικό αποτέλεσμα, κόντρα στον Πιερικό, που θα τη φέρει και "με τη βούλα" τη νέα σεζόν, στη Γ' Εθνική!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο 1ο λεπτό είχαν καλή στιγμή, με τον Τασιό να σουτάρει και τον Μπαλαούρα να διώχνει στη γωνία του, για να απαντήσει η Αναγέννηση με μεγάλη φάση στο 7', όταν ο Ζυγκερίδης έκανε εξαιρετική ενέργεια και έβγαλε τον Πάνο σε θέση για γκολ, όμως ο μεσοεπιθετικός της ομάδας μας νικήθηκε από το Μαγκλάρα. Στο 10ο λεπτό, ήταν σειρά του Ζυγκερίδη να απειλήσει, με το Μαγκλάρα όμως να διώχνει και πάλι, με το φορ της "Α" να κάνει εκ νέου αισθητή την παρουσία του στο 20ο λεπτό, όμως το πλασέ του να σταματά σε πόδια αμυντικού. Στο 26ο λεπτό, η Αναγέννηση άγγιξε το γκολ, με τον Μπεκατώρο να εκτελεί φάουλ από το ημικύκλιο, που πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι, για ανεβάσουν την απόδοσή τους οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, απειλώντας στο 36ο λεπτό, με ωραίο σουτ του Αντωνόπουλου, από το ύψος της περιοχής, που έδιωξε δύσκολα ο Μπαλαούρας. Δύο λεπτά μετά, ο Μανιώτης του Αστέρα είχε καλή εκτέλεση φάουλ, που έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπαλαούρα, ενώ στο 41ο λεπτό, ο Μπαλαούρας πρόλαβε σωτήρια με έξοδο τον Τασιό, που βρέθηκε σε θέση για γκολ, παίρνοντας και επιθετικό φάουλ και κρατώντας το "μηδέν" για την εστία του. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ανήκε στην Αναγέννηση, με τον Κωνσταντίνου να  βρίσκει ωραία τον Μπεκατώρο, που έπιασε εξαιρετικό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία, με το 0-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η Αναγέννηση έδειξε με την είσοδό της στον αγωνιστικό χώρο, πως θέλει περισσότερο το παιχνίδι, και στην πρώτη αξιόλογη φάση της, κέρδισε πέναλτι με τον Παππά στο 54ο λεπτό, με τον Μπεκατώρο από την άσπρη βούλα, ένα λεπτό μετά, να γράφει το 0-1. Η ορμή της Αναγέννησης και η ανεβασμένη ψυχολογία έφερε γρήγορα και δεύτερο γκολ, με τον Παπανίκου να εκτελεί φάουλ στο 60ο λεπτό, και το Λισγάρα να πιάνει άπιαστη κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Μαγκλάρα, για το 0-2. Από εκείνο το σημείο και μετά, με την Αναγέννηση να έχει "μαξιλαράκι" δύο τερμάτων, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, με την άμυνα της ομάδας μας να ανταποκρίνεται άψογα. Η πρώτη ουσιαστική απειλή για τον Αστέρα, ήρθε στο 75ο λεπτό, με το Μόσχο να πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, με τον Μπαλαούρα να πέφτει και να μπλοκάρει, με την επόμενη φάση να έρχεται στο 82ο λεπτό, όταν ο Τασιός βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, όμως έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ, χάνοντας σημαντική ευκαιρία να μειώσει. Οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεσή τους και άγγιξαν το γκολ, στο 87ο λεπτό, όταν ο Δρόσος βρήκε χώρο από αριστερά και απέναντι από τον Μπαλαούρα εκτέλεσε, με τον Αρτινό γκολκίπερ να το νικά εντυπωσιακά, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στα τελευταία λεπτά, η Αναγέννηση θα μπορούσε να δώσει διαστάσεις στη νίκη της, έχοντας ένα σουτ του Μανιώτη, στο 90ο λεπτό, που μπλόκαρε ο Μαγκλάρας, με το νεαρό Γιαννούλη να αγγίζει το 0-3, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως την κεφαλιά του να φεύγει ελάχιστα άουτ, από τη μικρή περιοχή. Το σκορ στις τελευταίες στιγμές δεν άλλαξε, με την Αναγέννηση να παίρνει τεράστια νίκη, κάνοντας άλμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Διαιτητής : Χρόνης Γιώργος (Δυτ. Αττικής)  Βοηθοί : Καραγιάννης Πέτρος (Δυτ. Αττικής) - Παπαδόπουλος Νίκος (Δυτ. Αττικής)  Παρατηρητής : Κρίκης Γιάννης (Τρικάλων)

Αστέρας Σταυρού (Λέντας): Μαγκλάρας, Παλιάκος, Σκούρας, Μόσχος, Ακασού (46' Πανουργιάς), Κουδουνάς, Μανιώτης, Αντωνόπουλος, Μαργαρίτης, Τασιός, Δρόσος

Αναγέννηση Άρτας (Τζιάρρας): Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Θεοδωράκης, Παππάς (64' Μουσιωτίτσας), Φερεντίνος (73' Γιαννούλης), Μανιώτης, Ζυγκερίδης (54' Κυριάκης), Πάνος (64' Πλαστουργός), Κωνσταντίνου (54' Κορομηλάς)