Ευρεία εντός έδρας νίκη ο Απόλλων Γλυκορίζου

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλων Γλυκορίζου που εντός έδρας έχει δύο στα δύο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν αρκετά νωρίς. Στο 3ο λεπτό, από φάουλ του Τρούλη από τα δεξιά, ο Δήμος με το κεφάλι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Γιάννενας ανάγκασε τον Γεωργάκη να βγάλει δύσκολα σε κόρνερ. Την εκτέλεσή του ανέλαβε και πάλι ο Τρούλης και ο Γιάννενας αυτή τη φορά κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν αυτοί τα ηνία του αγώνα, ως αποτέλεσμα του ότι ο Απόλλων έπαιζε με δέκα παίκτες για ένα διάστημα λόγω τραυματισμού του Γρηγορίου, μέχρι να ξεκαθαρίσει αν είναι σε θέση να συνεχίσει. Στο 19' από εκτέλεση κόρνερ του Κοτρότσιου, ο Μπαλάγκας στο δεύτερο δοκάρι γύρισε τη μπάλα με το κεφάλι, ο Μητσαράς έκανε την προβολή από κοντά και στη συνέχεια σε μία σπάνια φάση, διψήφιος αριθμός ποδοσφαιριστών έγιναν ένα κουβάρι προσπαθώντας πάνω στη γραμμή οι μεν να απομακρύνουν και οι δε να σκοράρουν, με τη φάση να ολοκληρώνεται από τον διαιτητή Αθανασίου, ο οποίος έδωσε επιθετικό φάουλ. Στο 26ο λεπτό, ο Ρούμπος με ωραία εκτέλεση φάουλ άφησε άγαλμα τον Λάζαρο, ο οποίος είδε τη μπάλα να χτυπά στο δεξί κάθετο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα, για το 1-1. Στο 29' από ωραία συνεργασία των παικτών της Ανέζας, ο Παπαγεωργίου μετά από πάσα του Αβραμίδη, πλάσαρε από πλάγια θέση τον Λάζαρο, ο οποίος όμως με τα πόδια έβγαλε σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια απάντησαν στη φάση των γηπεδούχων και μέχρι οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια, έχασαν αρκετές ευκαιρίες να προηγηθούν και πάλι στο σκορ. Στο 30' ο Τριαντάφυλλος με πλάγιο έφερε τη μπάλα στην περιοχή, ο Κραμπής γύρισε προς τα πίσω με το κεφάλι αλλά ο Δήμητσας δεν βρήκε καλά τη μπάλα με το κεφάλι και την έστειλε άουτ. Στο 37' από βαθιά μπαλιά του Τρούλη, ο Γιάννενας με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στο οριζόντιο δοκάρι του Γεωργάκη. Στο 42' από εκτέλεση κόρνερ του Τρούλη, ο Θάνος έκανε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι, με τον Γεωργάκη και τους αμυντικούς να απομακρύνουν με δυσκολία. Στο επόμενο λεπτό, νέο κόρνερ, πεσμένος ο Δήμος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γεωργάκη, ενώ και στο 45' ο Γεωργάκης απέκρουσε με τα πόδια πλασέ του Μαλέσκου από θέση τετ-α-τετ.

Στην επανάληψη, ήταν η σειρά του ΠΑΣ να μπει πιο δυνατά προσπαθώντας να κάνει την ανατροπή αλλά τελικά ήταν ο Απόλλων αυτός που έκανε το 2-1. Στο 53' από εκτέλεση πλάγιου με δύναμη από τον Μητσαρά, ο Ζώης έγινε αποδέκτης της μπάλας και με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Λάζαρου. Στο 58' ο Παπαγεωργίου με δυνατό σουτ, από τα 30 περίπου μέτρα, σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Λάζαρου. Στο 62' ο Τρούλης εκτέλεσε ακόμα ένα μακρινό φάουλ, η μπάλα από κεφαλιά έφτασε στον Μαλέκσο, ο οποίος από πλάγια θέση σούταρε (η μπάλα ίσως κόντραρε) και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γεωργάκη για το 2-1. Στο επόμενο λεπτό ο Μαλέσκος θα μπορούσε να σκοράρει και πάλι μετά από ωραία κάθετη πάσα του Γιάννενα, αλλά αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα, από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Τρία λεπτά αργότερα, ο Δήμος με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή και από πλάγια θέση πέτυχε το 3-1. Στο 73', ένα δυνατό σουτ του Τρούλη από καλή θέση κόντραρε και πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, καταλήγοντας κόρνερ. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες της Ανέζας προσπάθησαν για να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 80' ο Κοτρότσιος από πλάγια δεξιά εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, ο Λάζαρος δεν έκανε καλή εκτίμηση της πορείας της μπάλας, με αποτέλεσμα να περάσει μέσα από τα χέρια του και να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι, όμως στη συνέχεια ο Μπαλάγκας από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία. Στο 88' ο Ιωάννου έκανε το σουτ, στην πορεία της μπάλας πετάχτηκε ο Κοτρότσιος, όμως από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να βρει σωστά τη μπάλα και να τη στείλει στο τέρμα. Τελικά, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πετύχουν ακόμα ένα τέρμα. Στο 90' ο Κραμπής έκανε ωραία ενέργεια και πέρασε κάθετα στον Παππά, με τον τελευταίο από θέση τετ-α-τετ να πλασάρει εύστοχα διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς): Λάζαρος, Τριαντάφυλλος, Θάνος, Τρούλης, Ντάκουλας, Μαλέσκος (83' Μανιφάβας), Δήμος, Γεωργάκης Κ. (62' Παππάς), Γρηγορίου (22' λ.τρ. Κραμπής), Δήμητσας (79' Νούτσος), Γιάννενας

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς Χ.): Γεωργάκης Χ., Αβραμίδης, Μπαλάγκας (80' Τσαμπάς Π.), Ρούμπος, Μητσαράς, Ζώης, Μυτικιώτης (68' Κωτσαρίνης), Κοτρότσιος, Σιώζος (80' Ντούλας), Μπάφας (46' Ιωάννου), Παπαγεωργίου

Περισσότερο φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα ΕΔΩ.