"Διπλό" στο Νεοχώρι για τη Φιλοθέη

Τη δεύτερη σερί νίκη της πέτυχε η Φιλοθέη, περνώντας από το Νεοχώρι με 1-2.

Μετά τις δύο βαριές ήττες των πρώτων αγωνιστικών, η Φιλοθέη φαίνεται σιγά σιγά να βρίσκει τα πατήματά της, περνώντας από την έδρα του Αχιλλέα, με 1-2, πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την υπεροχή, και στο 11ο λεπτό, πήραν το προβάδισμα με πολύ ωραίο σουτ του Γιαννούλη Δ., που κατέληξε στο "Γ" της εστίας του Κολιογιάννη. Στο 34ο λεπτό, η Φιλοθέη έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Νάτσιος βρήκε την μπάλα με το χέρι υποπίπτοντας σε πέναλτι, με το Βασιλάκο ωστόσο που ανέλαβε την εκτέλεση να νικιέται από τον Κολιογιάννη. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ανήκε κι αυτή στους φιλοξενούμενους, με τον Καλεύρα να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο γήπεδο, και στο 56ο λεπτό, ο Δήμος από θέση τετ α τετ έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 67ο λεπτό, σουτ του Κωσταδήμα μπλόκαρε ο Αθανασίου, για να φτάσουμε στο 76ο λεπτό, όταν κόντρα στη ροή του αγώνα, η Φιλοθέη διπλασίασε τα τέρματά της με νέο πολύ ωραίο γκολ. Συγκεκριμένα, από φάουλ που εκτελέστηκε από πλάγια, η μπάλα στρώθηκε στον Καραγιάννη, που με εξαιρετικό σουτ εκτέλεσε τον Κολιογιάννη, γράφοντας το 0-2. Ο Αχιλλέας δεν παράτησε το ματς, και στο 86ο λεπτό ξαναμπήκε στο παιχνίδι, όταν ο Κωσταδήμας έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε ψύχραιμα τον Αθανασίου, για το 1-2. Στον υπολειπόμενο χρόνο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γυρίσουν τον αγώνα, όμως η Φιλοθέη αμύνθηκε ψύχραιμα, περνώντας μια σημαντική νίκη, που τη φέρνει στους 6 βαθμούς.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Στούπας Παύλος

Παρατηρητής διαιτησίας: Μπουντούρης Γιάννης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Κολιογιάννης, Βέλο, Στόγια, Τολιάκης, Νάτσιος (36' Κοστρένι), Βούλγαρης, Δήμος, Τσέλα, Πάνος (56' Ανδρέας), Κωσταδήμας, Αρτενις (62' Δήμου)

ΑΟ Φιλοθέη (Λαζανάς-Καυκιάς) : Αθανασίου, Μποχώτης, Ζώης, Μπασιάκος, Γιαννούλης Σπ., Γιαννούλης Δ., Βασιλάκος, Καραγιάννης, Βέλεγκας (88' Μπαλαμώτης), Καλεύρας (90' Σερέτης), Κατσιγιάννης (80' Μαγκούτης)