4 στα 4 για τη Μέλισσα!

Τις 4 νίκες σε ισάριθμα ματς έφτασε η Μέλισσα, περνώντας από τη δύσκολη έδρα της Νίκης Καλαμιάς, με το εντυπωσιακό 3-4.

Με τις δύο ομάδες να είναι αποτελεσματικές στην επίθεση, Μέλισσα και Νίκη Καλαμιάς προσέφεραν το πιο παραγωγικό μέχρι στιγμής ματς του Πρωταθλήματος, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν χαρούμενοι με το "διπλό" από το γήπεδο της Καλαμιάς. Να σημειώσουμε ότι οι δύο ομάδες συγκατοικούσαν στην κορυφή της βαθμολογίας με τη Φλωριάδα έχοντας το 3 στα 3, με τη Μέλισσα να διατηρεί μετά το μεταξύ τους παιχνίδι το απόλυτο των νικών, πραγματοποιώντας το καλύτερο ξεκίνημά της στην κατηγορία, των τελευταίων ετών. Η Μέλισσα άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όταν από πάσα του Κωσταδήμα, ο Κότσιαλος με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ, νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ, γράφοντας το 0-1. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων το 0-1 παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα, με το υπάρχον σκορ να μην προμηνύει το πλούσιο τελικό αποτέλεσμα.

Στο 55ο λεπτό, η Μέλισσα ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν από φάουλ του Σιδηρόπουλου και ασθενή απόκρουση του Λαζανά, ο Αποστόλης Κούσης πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό σουτ έγραψε το 0-2. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και δεν άργησαν να ξαναμπούν στο ματς, όταν στο 60ο λεπτό, από βαθιά μπαλιά, ο Μουζακίτης νίκησε τους αντιπάλους του στον αέρα, και με κεφαλιά, μείωσε σε 1-2. Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και ξαναπήραν γρήγορα διαφορά δύο τερμάτων, όταν στο 64ο λεπτό, ο Σαγάνης εκτέλεσε φάουλ και ο Καλαμπόκης με κεφαλιά σημείωσε το 1-3. Στο 75ο λεπτό, ο Σαγάνης βρήκε την μπάλα με το χέρι με το διαιτητή Κωστούλα να σφυρίζει την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μουζακίτης που με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έγραψε το 2-3. Η Νίκη κυνήγησε την ολική ανατροπή χάνοντας μάλιστα και σημαντική ευκαιρία για να το πετύχει, για να φτάσουμε στο 85ο λεπτό, όταν από παράλληλη μπαλιά του Κότσιαλου, ο Μήτσιος μπήκε στην πορεία της μπάλας και έγραψε το 2-4. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις και πάλι ο Μουζακίτης, με νέα εκτέλεση πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε αυτή τη φορά ο Αράπης, σημειώνοντας χατ-τρικ, το οποίο ωστόσο έμεινε χωρίς αντίκρυσμα για την ομάδα του.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Λάμπρου Χάρης - Νούσιας Οδυσσέας

Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας) : Λαζανάς, Νταλάκας, Ευθυμίου, Τζώρας, Κατσιγιάννης, Καραχάλιος Β., Σταματούκος, Καραχάλιος Αρ., Μουζακίτης, Μπακοχρήστος, Γκυζέλης (33' λ.τρ. Κατσιγιάννης Ν.)

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Νικολάου, Τσιάτσος, Κακοχρήστος, Καλαμπόκης, Κούσης Απ., Σαγάνης, Μανιώτης (54' Δράκος), Κωσταδήμας, Κότσιαλος (83' Αράπης), Σιδηρόπουλος Κούσης Αλ. (70' Μήτσιος)