"Καθάρισε" στο Β' η Φλωριάδα

Έχοντας πολλές χαμένες ευκαιρίες, η Φλωριάδα επιβλήθηκε στο 2ο μέρος του Παναγροτικού με 6-0.

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε η Φλωριάδα, που επικράτησε του Παναγροτικού εντός έδρας με 6-0, με τους φιλοξενούμενους παρά τις προσπάθείες τους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι, είχαν ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, ενώ σε αρκετές περιπτώσεις τα χάλασαν στην τελική πάσα. Στα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα, ο Αντωνίου από σέντρα του Δήμου έστειλε την μπάλα ψηλά. Στις καλύτερες φάσεις του 45λέπτου, ο Νικοπολίδης είδε το Γείτονα να βγάζει πολύ δύσκολα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, ενώ ο Κακάβας μέσα από τα μικρή περιοχή, είδε το δυνατό σουτ του να σταματά κι αυτό στον γκολκίπερ του Παναγροτικού. Σε άλλη πολύ καλή στιγμή στο 33', ο Αντωνίου μόνος στο δεύτερο δοκάρι δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά, σημαδεύοντας ψηλά.

Στο δεύτερο μέρος, η Φλωριάδα βρήκε το γρήγορο γκολ που έλυσε τα πόδια των παιχτών της, με το Μαργαρίτη να σκοράρει στο 49', το τρίτο του γκολ εκτός περιοχής φέτος, για το 1-0. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεσή τους και στο 57ο λεπτό, ο Μήτσιος από θέση πλάγια δεξιά, νίκησε το Γείτονα με πλασέ στην κλειστή γωνιά για το 2-0. Τρία λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Σπύρου να βρει δίχτυα, όταν υποδέχτηκε πάσα του Μήτσιου και αφού απέφυγε και το Γείτονα, από πλάγια θέση έγραψε το 3-0. Ένα λεπτό μετά, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με το Σπύρου να σπάει την μπάλα στο Μήτσιο, όμως τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Στο 70ο λεπτό, ο Βλάχας πήρε το ριμπάουντ από σουτ, και σημείωσε με προβολή το 4-0. Στο 72ο λεπτό ωραίο σουτ του Νικοπολίδη με έξω φάλτσα έφυγε ελάχιστα άουτ. Ο Μήτσιος είχε στη συνέχεια μια ωραία ενέργεια γυρίζοντας το σώμα του σημαδεύοντας όμως το δοκάρι, ενώ πέντε λεπτά μετά, ο ίδιος παίχτης είδε το Γείτονα να του λέει "όχι" στο πλασέ που επιχείρησε. Στο 80ο λεπτό, από σέντρα και προβολή του Μήτσιου, η μπάλα κόντραρε και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, για να γράψει στην επαναφορά ο Δήμος το 5-0. Το τελικό 6-0, διαμόρφωσε στο 85ο λεπτό ο Κατσαρός, με όμορφο φαλτσαριστό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Διαιτητής : Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί : Μουσούντας Σταύρος - Σωτηρίου Νεφέλη

ΑΟ Φλωριάδα (Χρήστου) : Μπακόλας (75' Μάλλιος), Καλαμπούκης, Αποστόλου (58' Κατσαρός), Κακάβας, Βασιλάκης, Μαργαρίτης (62' Βλάχας), Δήμος, Νικοπολίδης, Μήτσιος, Σπύρου (62' Μπαλάφας), Αντωνίου

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος) : Γείτονας, Μένα, Μυφταράι, Νάσκαρης, Γείτονας Στ., Θεοδώρου, Λάζαρος, Κοντογιάννης, Μαυρομάτης (61' Κωλέτσης), Τσεβρενίδης, Χαλάστρας