Νίκες για ΠΑΟ, ΟΣΦΠ, ΔΕΚΑ και Σέρρες στην πρεμιέρα του F8 του Πανελληνίου Εφήβων (pics)

Ολοκληρώθηκε χθες η πρώτη ημέρα αγώνων της Τελικής Φάσης του 51ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στα Κλειστά Γυμναστήρια της Άρτας και των Κωστακιών.

Παναθηναϊκός - Προμηθέας 74-59

Με νίκη ξεκίνησε την προσπάθεια του ο περσινός πρωταθλητής Παναθηναϊκός. Οι άμυνες «μίλησαν» από το ξεκίνημα του αγώνα με τον Προμηθέα να παίρνει το προβάδισμα με 8-4 (7΄09΄΄) μετά από τρίποντο του Πρέκα. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 7-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με 11-8 (8΄17΄΄) από τις εύστοχες βολές του Κουστένη. Η ομάδα της Αθήνας διατήρησε το προβάδισμα κλείνοντας το δεκάλεπτο με 14-10.

Ο Προμηθέας με το τρίποντο του Σοϊλεμετζίδη μείωσε στον πόντο (16-15, 12΄), ενώ η ομάδα της Πάτρας πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με εύστοχο σουτ του Πρέκα που έκανε το 19-18 (13΄18΄΄). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα και ανέκτησε το προβάδισμα όταν ο Γεώργας έκλεψε, εκτέλεσε και έκανε το 22-19 (17΄46΄΄). Με τον Προμηθέα σε αυτό το σημείο να χάνει την αυτοσυγκέντρωσή του, οι «πράσινοι» κατάφεραν να φτάσουν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (35-24, 19΄) την οποία και διεύρυναν με το τρίποντο του Ζερβού που έκανε το 39-24 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε στην τρίτη περίοδο αποφασισμένη να ανατρέψει της εις βάρος της εικόνα. Αρχικά με το τρίποντο του Βλάσση (45-34, 24΄17΄΄) και στη συνέχεια με κοντινά καλάθια κατάφερε να μειώσει σε 47-37 (25΄47΄΄). Ο Κουστένης με ένα τρίποντο και δύο εύστοχες βολές έδωσε νέα «ανάσα» στον Παναθηναϊκό που ξέφυγε και πάλι με σκορ 52-37 (28΄27΄΄). Με την ανάποδη σειρά, με δύο εύστοχες βολές και ένα τρίποντο απάντησε ο Βλάσσης για τον Προμηθέα (52-42, 29΄45΄΄).

Η διαφορά επέστρεψε σε μονοψήφιο αριθμό όταν ο Βλάσσης μείωσε σε 52-44 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Προμηθέας παρότι έλεγχε τα ριμπάουντ δεν μπορούσε να τα μετατρέψει σε κερδισμένους πόντους. Έτσι ο Παναθηναϊκός με εύστοχες επιθέσεις προηγήθηκε με το ευρύ 72-51 (36΄15΄΄) το οποίο διαμόρφωσε με τρίποντο ο Τσακίρης. Ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός για να αλλάξουν πολλά πράγματα με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει το παιχνίδι και τον Προμηθέα να κλείνει το παιχνίδι με τρεις επιτυχημένες τελικές προσπάθειες που μείωσαν την τελική διαφορά στο 74-59.

Ακολουθεί πλούσιο φωτορεπορτάζ στο τέλος του άρθρου.

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Αθνασιάδης, Νέδογλου

Δεκάλεπτα: 14-10, 39-24, 52-42, 74-59

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Παπανικολάου, Μπίνης 2, Μπούσμπουρας 3, Ζερβός 11(3), Αθανασόπουλος 3, Τσακίρης 6(1), Κουστένης 14(1), Κωνσταντινίδης, Αδαμόπουλος 13, Γκόλαντας 12, Γεώργας 8, Τάσκος 2

Προμηθέας (Σκροπολίθας): Διαμαντίδης, Σοϊλεμετζίδης 18(2), Χρηστέας, Μανωλιτσάκης 2, Στέβοβιτς 4, Σκληρός 2, Βλάσσης 14(2), Βασιλείου, Πρέκας 14(2), Δενδής 3(1), Κατσιγιάννης, Παπαλεξανδράκης 2

ΑΣ Καρδίτσας - Ολυμπιακός 51-99

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός από το ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 22-2 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Η Καρδίτσα μπήκε στο παιχνίδι τα τελευταία τρία λεπτά και μείωσε σε 31-13.

Πιο ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο με την Θεσσαλική ομάδα να βρίσκει επιθετικό ρυθμό και να μειώνει περαιτέρω σε 47-32 (15΄49΄΄). Ο Ολυμπιακός που είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ και επανέφερε τη διαφορά στο +21 με το σκορ στο 53-32 (17΄49΄΄).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους Πειραιώτες καθώς με επί μέρους σκορ 22-5 ανέβασαν την διαφορά στο +39 με σκορ 81-42.

Τυπική διαδικασία η τελευταία περίοδος με την Καρδίτσα να μην μπορεί να επιστρέψει και τη διαφορά να αυξάνεται διαρκώς μέχρι το τελικό 99-51.

Διαιτητές: Βαγγάλης, Μπούγλος, Μπολάνο

Δεκάλεπτα: 13-34, 37-59, 42-81, 51-99

ΑΣ Καρδίτσας (Κακλαμάνος): Σίσκος, Καλογριανίτης 6(2), Νατσινάς 2, Ζευγαράς Δ., Ντανοβασίλης, Λιάππης, Πηλίτσης 29(6), Σακελλαρίου 2, Χατζής 6(2), Ζευγαράς Ι. 6(2), Χαλίμ, Ψήφης

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Μπουρνελές 4, Αγγελόπουλος 3(1), Γιακαΐ 9(1), Λυκογιάννης 5(1), Πασαγιάννης 5(1), Σπάρταλης 19, Ροζακέας 17(3), Σεγκούρα 14(2), Αμπόση 11(1), Παπασταύρου 12(2), Σαλταρίκος, Αγγελόπουλος

ΔΕΚΑ - Περιστέρι 71-67

Το Περιστέρι είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά η ΔΕΚΑ ήταν αυτή που πήρε στο τέλος τη νίκη στην πρεμιέρα του Final 8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων στο Τ9 Κωστακίων στην Άρτα με το τελικό 71-67.

Οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν στο παιχνίδι με ένα γρήγορο 5-0 από τους Λιοσάτο και Καραθανάση. Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν ξανά και ξανά να πάρουν τα ηνία, αλλά κάθε φορά που έδειχναν να φτάνουν κοντά στο στόχο τους το Περιστέρι απαντούσε με ένα ακόμη μικρό σερί. Το 10-11 (3’55’’) από τα χέρια του Λιοτόπουλου έγινε 12-17 (5’10’’) από αυτά του Αλεξάκη, ενώ το τρίτο «γκολ φάουλ» αυτή φορά κερδισμένο από τον Κουγιουμουτζή οδήγησε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +7 (16-23, 9’40’’).

Ο Παπαγεωργίου διατήρησε τις… αποστάσεις (20-27, 12’50’’), αλλά Λιοτόπουλος Πούντος και Πατρίκης έγραψαν την πρώτη ισοπαλία της αναμέτρησης (31-31, 18’40’’). Κουγιουμουτζής και Αλεξάκης έκαναν ένα γρήγορο 4-0 για το Περιστέρι με το 31-35 να σφραγίζει το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Το ίδιο σκηνικό φάνηκε να επαναλαμβάνεται και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Μαραγκουδάκη να διαμορφώνει το 31-37 (20’10’’), τον Αλεξάκη το 33-41 (21’40’’) και τον Πατρίκη να γράφει από την άλλη μεριά το 43-45 (25’25’’). Το Περιστέρι έφτασε και πάλι στο +6 (43-49, 25’50”), αλλά ο Πατρίκης ήταν και πάλι εκεί (49-49, 28’30”) και η ασίστ του Λιοτόπουλο στον Πούντο οδήγησε στο 52-50 (29’10”) και το πρώτο προβάδισμα της ΔΕΚΑ, αλλά ο επίλογος ανήκε και πάλι στην ομάδα των Δυτικών Προαστείων με το τρίποντο του Κολοβού να διαμορφώνει το 52-53.

Η σκυταλοδρομία για τη θέση του οδηγού συνεχίστηκε με τον Καραθανάση να υπογράφει μία ακόμη ισοπαλία (57-57, 33′). Μαραγκουδάκης και Πατρίκης με “γκολ φάουλ” οδήγησαν στο 60-60 (35’25”) με τον Παπαγεωργίου να δίνει μία ακόμη πολύτιμη λύση στο Περιστέρι από τα 6μ75 (60-63, 36’25”), ευστοχώντας και για το 62-65 (37’20”). Πούντος και Μακαρατζής έδωσαν με ένα 6-0 προβάδισμα για τη ΔΕΚΑ (68-65, 38’25”). Ο Μαραγκουδάκης μείωσε από τη γραμμή (68-67), ο Πούντος κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 70-67 με 20” στο ρολόι και ο Πατρίκης με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 71-67, αφήνοντας το παρκέ με double double (22π., 12ρ.).

Διαιτητές: Κωνσταντινέλλης, Κούλης, Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 18-23, 31-35, 52-53, 71-67

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Μακαρατζής 10 (2), Βογιατζής 2, Χαρτώνας, Στράντζαλης 2, Πατρίκης 22 (12ρ.), Πούντος 14, Κωνσταντινίδης, Λιοτόπουλος 16 (3), Πασχαλίδης 5

ΓΣ Περιστερίου (Παπαμάρκος): Παπαγεωργίου 12 (2), Τζιάλλας 2, Καραθανάσης 9, Λιοσάτος 5 (1), Παπανικολάου, Μαραγκουδάκης 11, Κουγιουμουτζής 8, Κολοβός 4 (1), Αλεξάκης 16 (1)

AE Σέρρες - Ηράκλειο 66-58

Οι Κρητικοί κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο πρώτο δεκάλεπτο. Το 12-4 το οποίο είχε διαμορφωθεί στα μισά της περιόδου, έγινε ακριβώς με τη λήξη του, 16-17 με τον Παπαδάκη να ευστοχεί από τα 6μ75.

Καλλικάκης και Κριτσωτάκης ανέλαβαν να στείλουν το Ηράκλειο στο +4 (16-20, 11’30’’) από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, με τον πρώτο να γράφει και το 18-28 (13’35”). Οι Κρητικοί είδαν στο 14′ τον Παπαδάκη να αποχωρεί τραυματίας και τις Σέρρες να πλησιάζουν (25-29, 17’15”) και τον Γρούνη να γράφει και το 31-31 (19’30”) με δύο συνεχόμενα τρίποντα και τον Μακράκη να διαμορφώνει το 31-34 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό.

Το Ηράκλειο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο για να φτάσει στο 36-45 (25′), αλλά το παιχνίδι για μία ακόμη φορά “έκλεισε” με τον Γρούνη να γράφει το 45-45 (29′), πριν ο Γουγουσιάδης δώσει και πάλι το προβάδισμα στις Σέρρες (47-45) με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου.

Ο Μακράκης με ένα ακόμη τρίποντο διαμόρφωσε το 47-48 (32′). Καραπεπεράς και Ντωνές βοήθησαν τους Σερραίους να χτίσουν μια μικρή διαφορά (58-50, 35′) και να φτάσουν ως τη νίκη με το τελικό 66-58.

Διαιτητές: Ανδρεόπουλος, Κηπώσης, Αλεξόπουλος

Δεκάλεπτα: 16-17, 31-34, 45-45, 66-58

ΑΕ Σέρρες (Κηρυκος): Παλαμάς 9, Λάτσιος 8 (1), Γρούνης 14 (2), Κουρτάλης 4, Γουγουσιάδης 6, Ντωνές 8, Καραπεπεράς 17 (2), Μπαναβάς, Γκαζάκης, Κεραμάρης

Ηράκλειο ΟΑΑ (Μακράκης): Μακράκης 27 (5), Καραπιδάκης, Δασκαλάκης, Τσαγκαράκης, Ντατσιονάκης 4, Παπαδάκης 6 (2), Χαλαμπαλάκης, Κριτσωτάκης 3, Φουκαράκης 2, Καλλικάκης 16 (1), Βόντας