Σημαντικός βαθμός για τον Καραϊσκάκη στην Κρήτη!

Στο 0-0 με τον Εργοτέλη έμεινε ο Καραϊσκάκης στην Κρήτη, παίρνοντας έναν πολύτιμο βαθμό.

Χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Εργοτέλη και τον Καραϊσκάκη στην Κρήτη, με την αρτινή ομάδα να παίρνει έναν πολύτιμο βαθμό καθώς έπιασε στη βαθμολογία το Διαγόρα που ηττήθηκε από την Καλαμάτα εντός έδρας. Πλέον τα επόμενα δύο παιχνίδια είναι καθοριστικής σημασίας για την ομάδα μας, αφού φιλοξενεί τον Αστέρα Βλαχιώτη, σε ένα ματς που δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα από τη νίκη, και στη συνέχεια ταξιδεύει στη Ρόδο, για να αντιμετωπίσει το Διαγόρα, σε ένα ματς μεγάλων απαιτήσεων. Στο σημερινό ματς, οι δύο ομάδες αν και δημιούργησαν φάσεις για γκολ, με το Λάζαρεβς να είναι για ακόμα ένα ματς σταθερότατος, έμειναν στο 0-0. Στο 9ο λεπτό, ο Κωστανάσιος πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, όμως ο Λάζαρεβς μπλόκαρε, για να απαντήσει ο Καραϊσκάκης, στο 12', με τον Κορέλα να βρίσκεται σε καλή θέση στην περιοχή, όμως να πλασάρει πάνω από τα δοκάρια. Στο 18ο λεπτό, νέα κεφαλιά, αυτή τη φορά του Πέιου, μπλόκαρε και πάλι ο Λάζαρεβς, ενώ στο 27ο λεπτό, δυνατό σουτ του Πέδρο Ενρίκε για τους φιλοξενούμενους, δε βρήκε στόχο. Στο 30ο λεπτό, ο Ντοναλντόνι βρέθηκε σε καλή θέση, όμως ο Τσέλιος έπεσε και μπλόκαρε, ενώ δύο λεπτά αργότερα, το δυνατό σουτ του Νεράλ, μπλόκαρε και πάλι ο Λάζαρεβς. Στο 44ο λεπτό, ο Κόνραντ εκμεταλλεύτηκε προσπάθεια του Άππι, βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, και πλάσαρε, με το Λάζαρεβς όμως να είναι και πάλι σταθερός.

Στο δεύτερο μέρος, ο Καραϊσκάκης δεν επέτρεψε καθόλου στον Εργοτέλη να φανεί απειλητικός και πέραν ενός σουτ του Κωστανάσιου, από απόσταση, που μπλόκαρε ο Λάζαρεβς, αλλά και ενός ακυρωθέντος γκολ του Κόνραντ, που ήταν εκτεθειμένος, δεν απειλήθηκε. Αντίθετα, η αρτινή ομάδα θα μπορούσε να έχει σκοράρει, στο δίλεπτο 62'-63', όταν αρχικά, ο νεοεισελθών Νταλακούρας έπιασε πολύ καλό σουτ, που έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Κλιγγόπουλος βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή πλάσαρε, όμως ο Τσέλιος με καθοριστική επέμβαση κράτησε το "μηδέν" για την ομάδα του. Το τελευταίο ημίωρο κύλησε χωρίς κάτι αξιομνημόνευτο στο παιχνίδι, με τον Καραϊσκάκη να επιστρέφει στη βάση του, με έναν πολύτιμο βαθμό στη βαλίτσα του, και να στοχεύει πλέον στα επόμενα σημαντικότατα ματς. Αξίζει να αναφερθεί πως ο Καραϊσκάκης το τελευταίο δίμηνο παρουσιάζει μια πολύ σοβαρή εικόνα, παρά την έλλειψη έμπειρων παικτών στο ρόστερ του, δείγμα της δουλειάς των κυρίων Φραντζέσκου και Κώτσιου, και αν συνεχίσει έτσι, έχει κάθε δικαίωμα να ελπίζει στην παραμονή στην κατηγορία.

Διαιτητής: Μαχαίρας (Αθηνών)  Βοηθοί: Αραβίδης (Αθηνών) - Τσολακίδης (Αθηνών)  4ος: Τσουκαλάς (Αθηνών)  Παρατηρητής: Βασσάλος (Χανίων)

Εργοτέλης (Μπαδήμας) : Τσέλιος, Ποζατζίδης (29' λ.τρ. Σερβιλάκης), Κατσούρρι (73' Ντουμάνης), Μίκο, Κόλα, Σαρρής, Νεράλ (73' Πατρινός), Πέιος, Άππι, Κόνραντ, Κωστανάσιος

Καραϊσκάκης (Φραντζέσκος) : Λάζαρεβς, Πριόνας, Μπεκατώρος (46' Γαλεάδης), Φαν Ίπερεν, Γιαννιώτης, Κλιγγόπουλος, Πέδρο (59' Ναζίμ), Βαφειάδης, Ντοναλντόνι, Χελοβάνι (59' Νταλακούρας), Κορέλας (59' Δερμιτζάκης)