Σήκωσε το τρόπαιο στο Παιδικό ο Δίας!

Σε ένα ωραίο ματς, οι Παίδες του Δία επικράτησαν στην παράταση με 2-1 των αντίστοιχων της Μέλισσας και σήκωσαν το Κύπελλο του Πωρταθλητή στο Παιδικό για δεύτερη σερί σεζόν!

Μεγάλη νίκη με 2-1 πέτυχε ο Δίας Κωστακιών, στον τελικό του Παιδικού Πρωταθλήματος, κόντρα στην έτερη καλύτερη ομάδα του θεσμού, Μέλισσα, κατακτώντας με αυτό τον τρόπο το τρόπαιο του Πρωταθλητή Παίδων. Το ματς διεξήχθη μπροστά σε πολύ κόσμο, για δεύτερη σερί μέρα στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας, σε ωραία ατμόσφαιρα, και φυσικά σε έναν άψογο αγωνιστικό χώρο, που παρέμεινε έτσι καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν. Στο 12ο λεπτό και στην πρώτη αξιόλογη φάση του ματς, ο Μπακόλας από αριστερά έκανε ωραία σέντρα τη πλάτη της άμυνας της Μέλισσας, και ο Μίκροβας με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση νίκησε τον εξερχόμενο Γκουμπερνάτ, για το 1-0 του τυπικά γηπεδούχου Δία. Τρία λεπτά αργότερα, και πάλι ο Μίκροβας βρέθηκε στην περιοχή της Μέλισσας, όμως η κεφαλιά του έπειτα από σέντρα του Παπαλάμπρου, κατέληξε λίγο άουτ. Στο 24ο λεπτό, η Μέλισσα απείλησε για πρώτη φορά στο ματς, όταν από σέντρα του Μπέκα, ο Χαμπηλομάτης επιχείρησε πολύ δύσκολο εναέριο τακουνάκι, αναγκάζοντας τον Μπόκο να διώξει. Στο 32ο λεπτό, ο Πάνος δοκίμασε το πόδι του σε μακρινή απευθείας εκτέλεση  φάουλ, όμως ο Μπόκος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Δύο λεπτά αργότερα, η Μέλισσα που έψαχνε το γκολ, είχε νέα φάση, όταν από ωραία ενέργεια και σέντρα του Μάλλιου, ο Τσίκος από καλή θέση έκανε κακή κεφαλιά, ενώ ανάλογο κακό τελείωμα είχε στην αμέσως επόμενη φάση, ο Κόξιας, όταν βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή της Μέλισσας όμως έκανε κακό τελείωμα.

Στο δεύτερο μέρος, η Μέλισσα απείλησε πρώτη στο 45ο λεπτό, όταν έπειτα από αναστάτωση στην άμυνα του Δία, η μπάλα βρέθηκε έξω από την περιοχή στον Πάνο, που δοκίμασε φαλτσαριστό σουτ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Ο ίδιος παίκτης στο 57ο λεπτό, έκανε θαυμάσια ατομική ενέργεια από αριστερά αποφεύγοντας δύο αντιπάλους, έκανε το γύρισμα στην καρδιά της περιοχής, όπου ο Χαμπηλομάτης επιχείρησε ένα εξεζητημένο τελείωμα με τακουνάκι, ενώ ο Μάλλιος βρισκόταν φάτσα με το τέρμα να σουτάρει, χάνοντας έτσι την ευκαιρία. Τρία λεπτά μετά, ο Χαμπηλομάτης αυτή τη φορά δε λάθεψε, όταν ο Τσίκος του πέρασε ωραία κάθετη πάσα, σε μια φάση που ο Δίας αγωνιζόταν με δέκα, και εκείνος πλάσαρε όμορφα στη γωνία του Μπόκου, για το 1-1. Μέχρι τη συμπλήρωση των 80', η μόνη φάση ήταν ένα αδύναμο σουτ του Πάνου, που μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Μπόκος, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται σε 20λεπτη παράταση.

Εκεί, ο Δίας έβγαλε περισσότερη επιθετικότητα και στο 86ο λεπτό άγγιξε το γκολ, όταν ο Μίκροβας έκανε ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά, πάτησε περιοχή, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως το σουτ του από δύσκολη γωνία σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Γκουμπερνάτ. Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το "χρυσό" γκολ, στο 93ο λεπτό, όταν ο Κόξιας βρήκε το Ρούμπο, που μαζί με το Μίκροβα ήταν οι κορυφαίοι του Δία, και εκείνος πλάσαρε εύστοχα τον Γκουμπερνάτ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, και χαρίζοντας το τρόπαιο στην ομάδα του Δία. Στο τέλος της αναμέτρησης υπήρξαν διαμαρτυρίες από τους ηττημένους, καθώς δεν είχε προβλεφθεί απονομή για τους δευτεραθλητές, ώστε να τιμηθεί η προσπάθεια των παιδιών. Θα ακολουθήσει βίντεο με τις καλύτερες φάσεις και τα γκολ του αγώνα, αφού η κάμερα του artagoal.gr βρέθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας.

Για την ιστορία, ακολουθούν οι ομάδες που κατέκτησαν το τρόπαιο τα τελευταία χρόνια :