Τεράστια νίκη και δεύτερη θέση για τον Καραϊσκάκη!

Πανάξια νίκη με ανατροπή πέτυχε κόντρα στον Πλατανιά ο Καραϊσκάκης, που επικράτησε των Κρητικών, με 4-2!

Καταπληκτικό ματς είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν, όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο Αγ. Αναργύρων σήμερα το μεσημέρι, με τον Καραϊσκάκη, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από τον Πλατανιά, να παίρνει τελικά στις καθυστερήσεις μεγάλη νίκη, με 4-2, που τον ανεβάζει μάλιστα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, αφού ο Απόλλων Λάρισας επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο γήπεδο, και στο 6ο λεπτό, απείλησαν για πρώτη φορά με τον Κυβελίδη να σουτάρει από το ημικύκλιο της περιοχής άουτ. Ο Πλατανιάς απάντησε στις ευκαιρίες στο 11', όταν ο Μπιανκόνι έπιασε δύσκολο μονοκόμματο σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ο Μέλκας έδιωξε δύσκολα. Στο 17ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης δέχτηκε ένα "κρύο" γκολ, αφού έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια στην άμυνα, ο Λουκίνας στο δεύτερο δοκάρι, με κοντινή κεφαλιά, πλήγωσε την πρώην ομάδα του, γράφοντας το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Καραϊσκάκης άγγιξε την ισοφάριση, όταν ο Χατζηστραβός έβγαλε τον Κούστα σε θέση τετ α τετ, όμως ο  θηριώδης Γκοτ έκλεισε το οπτικό πεδίο στον επιθετικό του Καραϊσκάκη και το νίκησε. Στο 25ο λεπτό, ο Μασούρας δοκίμασε μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε και πήρε ψηλοκρεμαστά τροχιά προς το τέρμα, όμως ο ύψους 2,04 (!) Γκοτ, δεν ήταν εύκολο να δεχτεί τέτοιο τέρμα. Στην κόντρα επίθεση οι φιλοξενούμενοι είχαν σημαντική στιγμή, με το Λεϊριά στην κόντρα να πλασάρει από μακριά τον εξερχόμενο Μέλκα, όμως το Μέτσε να διαβάζει τη φάση και να σταματά εύκολα την μπάλα πριν αυτή καταλήξει στο τέρμα. Στο 30ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης που πίεζε, είχε νέα φάση, με τον Παπανίκου να κάνει παράλληλη μπαλιά που πέρασε από όλους, την μπάλα να καταλήγει στον Παναγιώτου που έσπασε στον Κούστα, που δεν τελείωσε καλά τη φάση πλασάροντας ψηλά. Ο Καραϊσκάκης είχε ακόμα μια καλή στιγμή, με τον Κυβελίδη στο 38' να έχει άστοχη κεφαλιά, για να απειλήσει μετά από ώρα ο Πλατανιάς στις καθυστερήσεις, με το Λεϊριά να εκτελεί ωραία απευθείας φάουλ, που έβγαλε δύσκολα ο Μέλκας.

Στην επανάληψη, ο Καραϊσκάκης έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, με την έμπνευση του Απόστολου Χαραλαμπίδη να ρίξει στο ματς τον Ψιάνο αντί του Γιαννιώτη, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα να έχει άμεση επιρροή στο παιχνίδι. Στο 46ο λεπτό, ο Πλατανιάς απείλησε με τον Μπιανκόνι να πιάνει άστοχη κεφαλιά μετά από κόρνερ, ενώ ο Καραϊσκάκης άργησε να κάνει την πρώτη του τελική, στο 56' με τον Ψιάνο, όμως στη συνέχεια επιβλήθηκε με απόλυτο τρόπο στο ματς. Στο 57' ο Κούστα έφυγε στην πλάτη των αμυντικών, και πλάσαρε τον εξερχόμενο Γκοτ, φέρνοντας το ματς στο 1-1. Η αρτινή ομάδα ένα λεπτό μετά, έφτασε μια ανάσα από την ολική ανατροπή, όταν και πάλι ο Κούστα βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας, έσπασε στον Κυβελίδη, το πλασέ του οποίου σε κενή εστία, κόντραρε σε πόδι αμυντικού πριν καταλήξει στα δίχτυα. Ένα λεπτά μετά, νέα μεγάλη φάση για τον Καραϊσκάκη, με τον Κούστα για τρίτη φορά να βρίσκεται στο ίδιο σημείο, όωμς αυτή τη φορά να πλασάρει άουτ. Και ενώ όλα έδειχναν, πως οι παίκτες του Πλατανιά τα είχαν χαμένα και το 2-1 ήταν θέμα χρόνου, σε μια ανύποπτη φάση, ο Ποζατζίδης έκανε παράλληλο γύρισμα, και Λουκίνας ξεχασμένος στη μικρή περιοχή σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, γράφοντας το 1-2. Ο Καραϊσκάκης χρειάστηκε λίγο χρόνο να συνέλθει, όμως τα κατάφερε και στο 67ο λεπτό άγγιξε την ισοφάριση, όταν ο Κυβελίδης βρέθηκε στην περιοχή, στόπαρε και σούταρε, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να τελειώσουν το ματς, όμως ο Λεϊριά που βρέθηκε φάτσα με το Μέλκα σημάδεψε το δοκάρι. Στο 73ο λεπτό, ο Αλμπάνης που αναστάτωσε την άμυνα του Πλατανιά με την ταχύτητά του δέχτηκε μεγάλη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, όμως επιχείρησε κάτι εξεζητημένο αντί για ένα κοντρόλ, φάτσα με τον Γκοτ, και έχασε την ευκαιρία. Στο 76ο λεπτό ο Τσούτσης μπήκε στο ματς στη θέση του Κούστα, και τρία λεπτά μετά, σε μία από τις πρώτες του ενέργειες, άλλαξε εξαιρετικά την μπάλα με τον Κυβελίδη, που τον έβγαλε απέναντι στον Γκοτ, και με εξαιρετικό τελείωμα στο "παραθυράκι", έγραψε το 2-2. Ο Καραϊσκάκης έφερνε γύρω από την περιοχή του Πλατανιά και κάθε φάση "μύριζε" γκολ, για να έρθει τελικά αυτό στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Αλμπάνης από δεξιά έκανε το γύρισμα στην καρδιά της περιοχής, και εξαιρετικός για ακόμα ένα ματς, Ζήσης Χατζηστραβός με συρτό σουτ, νίκησε τον Γκοτ, για το 3-2, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, από τον αρκετό κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο. Στο 93ο λεπτό, μπήκε το κερασάκι στην τούρτα της νίκης του Καραϊσκάκη, αφού ο Αλμπάνης βρήκε την μπάλα μπροστά του λίγο κάτω από το κέντρο, μετά από λάθος της άμυνας του Πλατανιά, εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά του, βγαίνοντας απέναντι στον Γκοτ, τον οποίο και πλάσαρε άψογα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2, για τη δίκαια νίκη του Καραϊσκάκη, που αν και είδε το ματς να στραβώνει, το πάλεψε και πήρε το αποτέλεσμα που άξιζε.

Γκολ : Κούστα 57', Τσούτσης 79', Χατζηστραβός 91', Αλμπάνης 93' / Λουκίνας 17', 62'

Κίτρινες κάρτες : Τσούτσης, Καπίας, Αλμπάνης, Βλάχος, Γιαννιώτης, Κυβελίδης / Μποκέτι, Λεϊριά, Κωστίκος

Διαιτητής: Καλατζής Στέφανος (Θεσσαλίας)  Βοηθοί: Κουρέντας Ευθύμιος (Τρικάλων) - Στάικος Κωνσταντίνος (Λάρισας)  4ος: Θεοχάρης Δημήτρης (Θεσσαλίας)

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καπίας, Βλάχος, Γιαννιώτης (46' Ψιάνος), Μασούρας (70' Αλμπάνης), Μέτσε, Κυβελίδης, Χατζηστραβός, Κούστα (76' Τσούτσης)

Πλατανιάς (Τάτσης) : Γκοτ, Ρεβυθόπουλος (61' Φούφλια), Ποζατζίδης (87' Παπαδόπουλος), Τσαμούρης, Ουές, Πουρζιτίδης, Μποκέτι, Παπουτσογιαννόπουλος (31' λ.τρ. Κωστίκος), Μπιανκόνι, Λεϊριά, Λουκίνας

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού, ΕΔΩ.