Με εξαιρετικό β' μέρος, η Αναγέννηση συνέτριψε τη Μέλισσα

Όντας πολύ αποτελεσματική στην επανάληψη, η Αναγέννηση επικράτησε άνετα της Μέλισσας με 7-1.

Η Αναγέννηση δεν είχε περιθώρια για βαθμολογικές απώλειες, και όντας σοβαρή, επικράτησε εύκολα της Μέλισσας με το ευρύ 7-1. Η Μέλισσα, στάθηκε μέχρι το 2-1 πολύ καλά στο ματς, όμως είχε πολλές απουσίες και λόγω της μίας μόλις επιλογής από τον πάγκο, αναγκάστηκε να παίξει με παίκτες τραυματίες. Κομβικά πλέον, τα επόμενα ματς για τους ηττημένους, που επιζητούν να αυξήσουν τη διαφορά τους από το Δία Κωστακιών, που έχει πιο δύσκολο πρόγραμμα, και να εξασφαλίσουν απευθείας την παραμονή τους στην κατηγορία, στη χειρότερη χρονιά που διανύουν εδώ και αρκετά χρόνια. Όσο για την Αναγέννηση, κρατά την πρώτη θέση για ακόμα μια αγωνιστική, με τη Δόξα ωστόσο να παραμένει στο κυνήγι της. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό, όταν ο Αλ. Παπακίτσος κέρδισε πέναλτι, με το Σιδηρόπουλο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Η Αναγέννηση με φόρα από το πρώτο γκολ, δεν άργησε να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μουσιωτίτσας, μετά από τραγικό λάθος της άμυνας βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, και πλάσαρε από κοντά για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, και στο 51ο λεπτό, μείωσαν σε 2-1, όταν ο Κούσης εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του, έφυγε στην πλάτη της άμυνας της "Α" και πλάσαρε εύστοχα το Νικολαΐδη. Κάπου εκεί, η Αναγέννηση ανέβασε ταχύτητα, και μόλις δύο λεπτά αργότερα, ανέκτησε το προβάδισμά δύο τερμάτων, με τον Καζέλη να βρίσκει κάθετα το Σιδηρόπουλο που ξέφυγε από τον αντίπαλό του και πλάσαρε πάνω από το Χούσο, για το 3-1. Στο 61ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος από σκόρερ έγινε δημιουργός, βρίσκοντας κάθετα τον Αλ. Παπακίτσο, που πλάσαρε από θέση τετ α τετ, γράφοντας το 4-1. Στο 70ο λεπτό, ο Παππάς σκόραρε για ακόμα ένα ματς της Αναγέννησης, όταν μετά από κλέψιμο, έπαιξε το 1-2 με το Σιδηρόπουλο και πλάσα ρε το Χούσο, για το 5-1, με το Σιδηρόπουλο, δύο λεπτά μετά να ολοκληρώνει το χατ-τρικ του, όταν μετά από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, στόπαρε και πλάσαρε για το 6-1. Το τελικό 7-1 για τους γηπεδούχους, διαμορφώθηκε στο 78ο λεπτό, όταν ο Καζέλης σημάδεψε σε πρώτο χρόνο το δοκάρι, με τον Μπιθυκούκη στην επαναφορά να τελειώνει τη φάση με κοντινό πλασέ.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Νούσιας Οδυσσέας - Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης, Παπακίτσος Δ., Καζέλης, Κακιώνης (62' Δήμος), Καλιακάτσος, Αρτέμης (62' Γκαρτζώνης), Μουσιωτίτσας (56' Μπιθυκούκης), Χρηστογιάννης (75' Τζούνης), Σιδηρόπουλος, Παππάς, Παπακίτσος Αλ.

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Χούσος, Κοσταντίνι, Μαλτέζος, Νούτσος, Πολύζος, Σαγάνης, Κακοχρήστος Μ., Σταμούλης Χ., Κωτσίλας (30' λ.τρ. Αγόρος), Κούσης, Δράκος