Νίκησε το Δία και αγκάλιασε την παραμονή στην κατηγορία η ΑΕΚΠ

Στον κάκιστο αγωνιστικό χώρο του γηπέδου των Κωστακιών, η ΑΕΚΠ επικράτησε με 1-4 του Δία και αγκάλιασε τη σωτηρία της.

Σε ένα ματς, που αν το έπαιρνε η ΑΕΚΠ θα εξασφάλιζε εν πολλοίς την παραμονή της στην κατηγορία, έδειξε χαρακτήρα, καθάρισε από το πρώτο μέρος το παιχνίδι, επικρατώντας με το τελικό 1-4. Οι φιλοξενούμενοι, που διαθέτουν ρόστερ με πολύ έμπειρους και ποιοτικούς παίκτες, βρέθηκαν σε μια θέση που δε θα περίμενε κανείς, να κινδυνεύουν με μπαράζ παραμονής, λόγω των πολλών και σοβαρών τραυματισμών που αντιμετώπισαν αλλά και της απουσίας από τη φυσικής τους έδρας για πάνω από ένα γύρο, ωστόσο, παρά τα προβλήματά τους έδειξαν προσωπικότητα και πήραν κρίσιμα ματς, όντας πλέον σε θέση ασφαλείας. Αντίθετα, ο Δίας που αγωνίστηκε και σήμερα με πολλές απουσίες, διανύει μια μέτρια σεζόν, και θα φανεί στα εναπομείναντα παιχνίδια αν θα διεκδικήσει σε μπαράζ με τη Μέλισσα την παραμονή του ή θα αποχαιρετήσει την κατηγορία. Στο σημερινό ματς, οι φιλοξενούμενοι πήραν στο 9ο λεπτό το προβάδισμα, όταν μετά από φάουλ του Νικοπολίδη που έδιωξε δύσκολα ο Γκουσάιλα, ο Αθανασιάδης με νέο σουτ, έγραψε το 0-1. Στο 17ο λεπτό, και πάλι ο Νικοπολίδης, δοκίμασε απευθείας εκτέλεση, όμως η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Το 0-2 ήρθε για την ΑΕΚΠ στο ημίωρο, όταν ο Αθανασιάδης βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-2 με το δεύτερο τέρμα του. Οι Κιρκιζάτες ήθελαν να τελειώσουν το ματς, και στο 37ο λεπτό, το σουτ του Τζελιλάι έδιωξε δύσκολα ο Γκουσάιλα, με το 0-3 να έρχεται στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, με τον Τσίρο να παίρνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Κωνσταντίνου και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν ένα γκολ και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, και τα κατάφεραν στο 67ο λεπτό, με τον προωθημένο Βασιλείου, με σουτ μέσα από την περιοχή, να μειώνει σε 1-3. Το γκολ αυτό, δεν είχε την ανάλογη συνέχεια, με την ΑΕΚΠ να αντιδρά και να κυνηγά ένα ακόμη γκολ για να πάρει και πάλι ξεκάθαρο προβάδισμα. Στο 78ο λεπτό, ο Τζελιλάι έκανε ωραία ενέργεια όμως το πλασέ του έφυγε λίγο άουτ, με τον επιθετικό της ΑΕΚΠ να βρίσκει τελικά το γκολ που έψαχνε, στο 90ο λεπτό, όταν βγήκε φάτσα με τον Γκουσάιλα, και τον κρέμασε με όμορφο πλασέ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-4 υπέρ της ομάδας του.

Διαιτητής : Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Δημητρόπουλος Γιάννης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Λύτρας, Παραλίκας, Βασιλείου, Κωτσαρίνης, Κανελλόπουλος, Σίμος, Μπεκιάρης, Καϋμενάκης (46' Αθανασούλας), Κόξιας, Σίμος Π.

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς) : Παπαχαρίσης, Κωνσταντίνου, Καλύβας, Κατσαρός (62' Γιώτης), Νικοπολίδης, Ξυλογιάννης (46' Σίμος Ν.), Βασιλάκης, Αθανασιάδης (67' Σιαφάκας), Τσίρος, Αρναουτόπουλος (62' Μπέλλος), Τζελιλάι