Σημαντικό "διπλό" στη Φιλοθέη για τη Δόξα

Πολύ σημαντική νίκη που την κρατάει μια ανάσα από την κορυφή πέτυχε η Δόξα, επικρατώντας με 0-3 της Φιλοθέης.

Ένα τρίποντο που ήταν επιτακτικό για την ίδια, δεδομένου ότι ακολουθεί ντέρμπι με το Κομπότι, πήρε η Δόξα, που πέρασε από την έδρα της Φιλοθέης, και παρέμεινε στο -2 από την Αναγέννηση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την τύχη στην πρώτη τους επίσκεψη να ανοίξουν το σκορ, όταν στο 11ο λεπτό, μετά από σέντρα του Σιλιόγκα, ο Κάλλιας με κεφαλιά, έγραψε το 0-1. Ο δυνατός αέρας δεν επέτρεπε στους παίκτες των δύο ομάδων να στρώσουν την μπάλα εύκολα και να παίξουν ποδόσφαιρο, με αποτέλεσμα το πρώτο μισό να κυλήσει με άκαρπες προσπάθειες εκατέρωθεν, και τη Δόξα να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια στη μοναδική ίσως πολύ καλή στιγμή σε αυτό το 45λεπτο.

Στο δεύτερο μέρος, αυτό άλλαξε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ και τη Δόξα να απειλεί πρώτη στο 50ο λεπτό, με το Σιλιόγκα να σουτάρει, την μπάλα να σπάει στα σώματα και να φεύγει κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης δεν πρόλαβε να κάνει επαφή στην μπαλιά του Μπαλαδήμα. Η Φιλοθέη πήρε την κατοχή και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, έχοντας καλή στιγμή στο 58ο λεπτό, με την προβολή του Βασιλάκου, μετά από φάουλ του Καραγιάννη να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 61ο λεπτό, ο Σιαπέρας πήρε την κεφαλιά, μετά από στημένη μπάλα, όμως η μπάλα έφυγε και πάλι λίγο πάνω από την εστία, ενώ στο 67ο λεπτό, ίδια κατάληξη είχε και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δ. Καραγιάννη. Η Δόξα στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφερε να καθαρίσει το ματς, έχοντας ένα μη συνηθισμένο πρωταγωνιστή, το Θέμη Κάλλια, που στο 80ο λεπτό, με προσωπική ενέργεια και σουτ, διπλασίασε τα τέρματά του, γράφοντας το 0-2. Στο 84ο λεπτό, ο Σιλιόγκας κλείδωσε τη νίκη για τη Δόξα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3 με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στη Δόξα ανήκε και η τελευταία φάση του ματς, με το σουτ του Μιχάλη να σταματά στη γραμμή από αμυνόμενο. Στα τελευταία λεπτά, δεν άλλαξε κάτι, με τη Φιλοθέη παρά τις φάσεις που δημιούργησε στο ματς, να μην καταφέρνει να βρει κάποιο γκολ και να γνωρίζει την ήττα, έχοντας βέβαια εξασφαλίσει την παραμονή της προ πολλού στην κατηγορία.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Βαρέλης Βασίλης - Σαρλής Χρήστος

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας) : Κατσαντούλας, Λαζανάς (75' Κυριαζής), Ευθυμίου, Μάρκου (65' Παππάς Ζ.), Τσιάπαλης, Σιαπέρας, Κύρκος, Τασούλας (65' Κουτσούμπας), Καραγιάννης Α. (86' Καραντζένης), Καραγιάννης Δ., Βασιλάκος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Τσιάτσος (60' Μιχάλης), Νούτσος, Αράπης (86' Κίτσης), Πέτσας, Τυρολόγος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης (85' Κούρρα), Γκούβελος (46' Μπαλαδήμας), Σιλιόγκας (86' Γκοτζά), Πατσαβούρας