Πρόκριση σε ματς-θρίλερ για το Μενίδι

Στα πέναλτι κρίθηκε το ματς ΠΑΣ Ανέζα-ΑΕ Μενιδίου, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την πρόκριση μετά από ματς-θρίλερ.

Αγώνας για γερά νεύρα διεξήχθη σήμερα στο γήπεδο της Ανέζας, με τη φιλοξενούμενη ΑΕ Μενιδίου, να παίρνει την πρόκριση στα πέναλτι, μετά από το 2-2 της κανονικής διάρκειας, και το 3-3 της παράτασης. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν τόσο στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας, όσο και στο τέλος της παράτασης, δείχνοντας μαχητικό πνεύμα, ωστόσο, ηττήθηκαν στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. Το 0-1 έγραψε ο Τσουλουφίδης για τους φιλοξενούμενους, έπειτα από ενέργεια από τα δεξιά του Θανάση και σπάσιμο της μπάλας. Οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα λίγο πριν φύγει το ημίχρονο, με το Μούτσιο να κάνει κακό διώξιμο και να υποπίπτει στην συνέχεια σε πέναλτι, το οποίο ο Κοτρότσιος μετέτρεψε σε γκολ για το 1-1.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ, με το Μενίδι να το βρίσκει στο 70ο λεπτό, όταν ο Τσουλουφίδης σημάδεψε σε πρώτο χρόνο το δοκάρι, για να έρθει στην επαναφορά ο Γείτονας να γράψει το 1-2. Ο χρόνος κυλούσε, κι όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι θα έφευγαν με το διπλό, στο 89ο λεπτό ωστόσο, ο νεοεισελθών Ιωάννου με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στο 2-2, οδηγώντας το παιχνίδι σε ημίωρη παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, η ΑΕ Μενιδίου ήταν αυτή που και πάλι σκόραρε πρώτη, με το Θανάση να βρίσκει το Γείτονα, που με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, πέτυχε το 2-3. Ο ΠΑΣ Ανέζα ωστόσο και πάλι είχε τον τελευταίο λόγο, με τον Μπαλάτσα στο τελευταίο λεπτό να υποπίπτει σε πέναλτι, και τον Κοτρότσιο να είναι ψύχραιμος, σκοράροντας, και στέλνοντας το ματς στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι. Στη διαδικασία, αξίζει να σημειωθεί ότι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Μπόλης αντί του Μούτσιου, αποκρούοντας μάλιστα ένα πέναλτι. Αναλυτικά οι εκτελέσεις :