Λύγισε από τον Άρη ο Καραϊσκάκης

Σε ένα από τα παιχνίδια που χαίρεται να παρακολουθεί ο φίλαθλος κόσμος, ο Άρης επιβλήθηκε του Καραϊσκάκη με 0-2 και εξασφάλισε την άνοδο στη Superleague.

Η περιγραφή του παιχνιδιού, είναι μια προσφορά της επιχείρησης :

ΓΕΝΙΚΟ ΦΥΤΩΡΙΟ ΑΛΕΞΗ
Κατασκευή γκαζόν - Φυτά - Διαμόρφωση κήπων
Διόδια Πέτα Άρτας (έναντι Στρατοπέδου Παπακώστα)
τηλ. 2681083900 , 2681083970
κιν. 6972677900 , 6972017178

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς με τον Άρη ο Καραϊσκάκης, γνωρίζοντας την ήττα με 0-2. Ο κόσμος γέμισε το γήπεδο, με τους φίλους του Άρη να δημιουργούν με συνεχή φωνή πολύ ωραία ατμόσφαιρα για ποδοσφαιρικό ματς. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης έφτασε κοντά στο γκολ, όταν από σέντρα του Ρανγκέλοφ, η μπάλα έφτασε στο Δημητριάδη που πλάσαρε, όμως ο Καντιμοίρης κατάλαβε την πρόθεσή του και έπεσε και έδιωξε πλάγια, αποσοβώντας ένα γρήγορο γκολ. Στο 8ο λεπτό, νέα καλή φάση για τους γηπεδούχους, με το Δημητριάδη να εκτελεί φάουλ από πολύ καλή θέση, όμως τον Καντιμοίρη να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα. Στο 13ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην πρώτη τους τελική προσπάθεια στο ματς. Ο Διαμαντόπουλος μπήκε στη φάση, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε ακριβώς στα πόδια του Κάσσου, που τελείωσε τη φάση με τη μία, και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Μέλκα, γράφοντας το 0-1. Στο 17', οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν την μπάλα από το Μακρή στο χώρο του κέντρου, ο Πλατέλλας δοκίμασε το πόδι του, αναγκάζοντας το Μέλκα σε δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ, στη γωνιά του. Ο ίδιος παίκτης επιχείρησε δυο λεπτά αργότερα, με μια λόμπα από μακριά να κρεμάσει το Μέλκα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 36ο λεπτό, ήρθε μια καλή φάση μετά από ώρα για τον Καραϊσκάκη, όταν μετά από ωραία αλλαγή της μπάλας, ο Λουκίνας έσπασε με το στήθος στο Δημητριάδη, όμως το σουτ του τελευταίου κατέληξε στην αγκαλιά του Καντιμοίρη. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ψιάνος πήρε μέτρα με την μπάλα και δοκίμασε εξαιρετικό σουτ από μακριά, αναγκάζοντας τον γκολκίπερ του Άρη σε νέα δύσκολη επέμβαση με διπλή προσπάθεια. Στο 40ο λεπτό, ο Άρης πλησίασε σε δεύτερο γκολ, όταν ο Διαμαντόπουλος βρήκε ωραία τον Κάσσο, που έκανε όμως άσχημο κοντρόλ, δίνοντας τη δυνατότητα στο Μέλκα να μπλοκάρει. Στο 44ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπαργκάν έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας δεξιά, σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο εντελώς αμαρκάριστος Σόουζα, με εξαιρετικό εναέριο βολέ, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μέλκα, γράφοντας το 0-2.

Στην επανάληψη, η πρώτη τελική ήρθε στο 49ο λεπτό, με τον Μπαργκάν να πιάνει ένα αδύναμο σουτ που έφυγε άουτ. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν μεν καλός, με τις δύο ομάδες όμως να μη δημιουργούν φάσεις. Ο Καραϊσκάκης είχε μια σχετική κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπορούσε να πατήσει με αξιώσεις στην περιοχή των “κιτρινόμαυρων”. Στο 63ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή στο Χούσο, που στόπαρε και δοκίμασε εξαιρετικό σουτ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Καντιμοίρη, στην πρώτη πολύ καλή φάση του δευτέρου μέρους. Στο 73' ο Ρανγκέλοφ απέφυγε ωραία τον προσωπικό του αντίπαλο, πάτησε περιοχή, όμως το γύρισμά του κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 76ο λεπτό, ο Μακρής βρήκε με ωραία μπαλιά το Λουκίνα, ο οποίος όμως βιάστηκε να σουτάρει και έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Καραϊσκάκης προσπάθησε με κάποιες συνεχείς στημένες φάσεις να ξαναμπεί στο ματς, όμως στο 85ο λεπτό σε φάση διαρκείας, το σουτ που επιχείρησε από καλή θέση ο αμαρκάριστος Ευαγγέλου, έφυγε ψηλά άουτ. Ο Ευαγγέλου απείλησε εκ νέου στο 88ο λεπτό, με τον Ψιάνο να εκτελεί πολύ ωραία το φάουλ, τον υψηλόσωμο φορ να παίρνει την κεφαλιά όμως να στέλνει την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Καντιμοίρη. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο αξιόλογος και σήμερα, Ψιάνος δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, όμως η Καντιμοίρης μπλόκαρε στη γωνιά του. Οι καθυστερήσεις κύλησαν χωρίς κάτι ιδιαίτερο με τον ιστορικό Άρη να εξασφαλίζει μετά από 4 χρόνια απουσίας, την παρουσία του στο Πρωτάθλημα της Superleague τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Γκολ : Κάσσος 13', Σόουζα 44'

Κίτρινες : Ρανγκέλοφ / Βαλεριάνος, Κάσσος, Πλατέλλας, Διαμαντόπουλος

Κόκκινες : -

Διαιτητής : Μανούχος Ευάγγελος (Αργολίδας)  Βοηθοί : Κωνσταντίνου Ηλίας (Πρέβεζας/Λευκάδας) – Τριανταφύλλου Βασίλης (Αιτ/νίας)  4ος : Μακρυπόδης Νίκος (Αχαϊας)

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου) : Μέλκας (46' λ.τρ. Ραχιώτης), Παπανίκου, Μπεκατώρος, Καραγιαννίδης, Θεολόγου (37' λ.τρ. Νικολόπουλος), Μακρής, Ρανγκέλοφ, Χούσος, Λουκίνας, Δημητριάδης (70' Ευαγγέλου), Ψιάνος

Άρης (Σπανός) : Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Βαλεριάνος, Νίκιτς, Δεληζήσης, Σόουζα, Ιντζόγλου, Κάσσος, Μπαργκάν (82' Μουμίν), Πλατέλλας (72' Πασάς), Διαμαντόπουλος (86' Μπαστακός)