Ανατροπή με διπλό χτύπημα Αθανασιάδη, 2-1 οι Φιλέλληνες στη Φιλοθέη

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, οι Φιλέλληνες Πέτα θα βρεθούν στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Στο α' ημίχρονο είχαμε ένα παιχνίδι κέντρου, χωρίς αξιόλογες φάσεις, όμως στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν τρία γκολ. Στο 52' από κόρνερ του Καραγιάννη, ο πανύψηλος Βέλεγκας με κεφαλιά έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν σχεδόν γρήγορα, ισοφαρίζοντας στο 64ο λεπτό. Ο Δήμος βρήκε τον Αθανασιάδη, ο οποίος πλάσαρε σωστά για το 1-1. Η Φιλοθέη απείλησε στη συνέχεια με μία κεφαλιά του Γιαννούλη που πέρασε λίγο άουτ και άλλη μία από τον Μαγκούτη την οποία εξουδετέρωσε ο Γεροδήμος. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση, στο 89', και μετά από συνεργασία Ροβίνα-Σταμάτη, ο Αθανασιάδης πήρε την πάσα, πέρασε και τον Αχμέτη και έκανε το 1-2, χαρίζοντας στην ομάδα του την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

Διαιτητής: Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί: Νούσιας Οδυσσέας - Παπανίκος Βαγγέλης

ΑΟ Φιλοθέης (Καυκιάς-Λαζανάς): Αχμέτης, Διαμάντης, Μπασιάκος, Γιαννούλης Σ., Μποχώτης, Βασιλάκος, Γιαννούλης Δ., Καραγιάννης, Μαγκούτης (73' Ζώης Θ.), Καλεύρας (90' Σερέτης), Βέλεγκας

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Γεροδήμος, Τσιγαρίδας (79' Νίκου), Κολιός, Γρούμπας, Γούλας, Αθανασιάδης, Σταμάτης Ι. (82' Σερβετάς), Μπιρμπίλης (46' Βάσιος), Σταμάτης Σ., Ροβίνας, Κώστας (46' Δήμος)