Η Ολυμπιάδα πήρε την ισοπαλία στο Πέτα και διατήρησε το πλεονέκτημα για τα πλέι οφ (pics)

Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου η Ολυμπιάδα θα φιλοξενήσει το Πέτα στα πλέι οφ έχοντας και το πλεονέκτημα της ισοπαλίας.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση των Φιλελλήνων Πέτα με την Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο σκορ δύο φορές και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την ισοπαλία στο 87ο λεπτό, η οποία εκτός συγκλονιστικού απροόπτου δίνει στην Ολυμπιάδα το πλεονέκτημα της έδρας και της ισοπαλίας στο μεταξύ τους παιχνίδι στα πλέι οφ της κατηγορίας. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν κάποιες υποψίες ευκαιρίας, με τους Φιλέλληνες να ανοίγουν το σκορ, στο 12ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μακρή, στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πέρασε απ' όλους και κατέληξε στο Γεωργή που με κεφαλιά, έγραψε το 1-0. Στο 14ο λεπτό, λίγο έλειψε σε εκτέλεση κόρνερ να έχουμε αυτογκόλ για την Ολυμπιάδα από τον Πλακιά, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Σφήκας βρήκε χώρο και δοκίμασε το πόδι του, με το Σάνη όμως να μπλοκάρει. Στο 18ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν επιθετικά, με το σουτ του Θεοδώρου να φεύγει δίπλα από την εστία, ενώ στο επόμενο λεπτό, το Πέτα έφτασε ξανά κοντά σε δεύτερο γκολ, με το Δ. Κώτση να φεύγει σε τετ α τετ, όμως το Σάνη να πέφτει σωτήρια στα πόδια του και να διώχνει. Στο 24ο λεπτό, ο Θεοδώρου απείλησε εκ νέου για την Ολυμπιάδα, με το σουτ του αυτή τη φορά να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Οι Φιλέλληνες μετά το ημίωρο είχαν ένα διάστημα που πίεσαν για δεύτερο γκολ, με την άμυνα των φιλοξενούμενων να καταφέρνει να απομακρύνει.

Στην επανάληψη, και μετά από ένα στείρο δεκαπεντάλεπτο, ο Κ. Δήμος εκτέλεσε φάουλ, ο Πλακιάς πήρε την κεφαλιά, ο Μπίζας απέκρουσε εντυπωσιακά, και ο Θεοδώρου που πήρε το ριμπάουντ πάσαρε στον Δάσκαλο που με προβολή εξ επαφής, ισοφάρισε σε 1-1. Μετά το γκολ της ισοφάρισης, ο Μακρής με ατομική ενέργεια από τα αριστερά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πάτησε περιοχή, πλάσαρε, όμως ο Σάνη απέκρουσε σε κόρνερ, για να πάρουν ξανά το προβάδισμα οι γηπεδούχοι στο 70ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Σφήκα, ο Σάνη έδιωξε με τις γροθιές, η μπάλα έφτασε στο Γούλα που γέμισε στην περιοχή, και ο Τάγκας κέρδισε τη μονομαχία στον αέρα από τον Σάνη και στη συνέχεια με προβολή σε κενή εστία σημείωσε το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι που δεν ήθελαν με τίποτα να χάσουν, απείλησαν για να φέρουν το ματς στα ίσα στο 80', με τον Θεοδώρου να έχει ένα σουτ από πλάγια που πέρασε δίπλα από την εστία. Τελικά, η Ολυμπιάδα βρήκε το πολύτιμο γκολ της ισοφάρισης στο 87ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Παχούλα πίσω από το χώρο του κέντρου, ο Μπίζας δεν έκανε καλή έξοδο και ο Θεοδώρου με κεφαλιά προς τα πίσω πέτυχε το 2-2.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Βαρέλης Βασίλης

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Μπίζας, Ξάνθος, Γούλας, Ντιβέρης, Γεωργής, Ευθυμίου Β., Κώτσης Δ. (85' Μουσαβερές), Σφήκας (81' Θεοχάρης), Τάγκας (72' Κώστας), Μακρής (81' Παπασπύρου), Κώτσης Α.

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Μαργώνης) : Σάνη, Σάνι, Βαγγελής (46' Παπακώστας), Παχούλας, Κώστας (77' Πάνος), Πλακιάς, Παπανδρέου, Δήμος, Δάσκαλος, Θεοδώρου, Τρίφι (62' Παπαγιάννης)