Με δεκάλεπτο-φωτιά νίκησε το Σκουφά η Αναγέννηση

Με ένα εξαιρετικό διάστημα μετά το 70', η Αναγέννηση καθάρισε το ματς με το Σκουφά με 4-0.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Αναγέννηση, που επικράτησε του Σκουφά με 4-0 και μένει το ματς με το Δία για να εξασφαλίσει την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος. Αντίθετα, ο Σκουφάς με την ήττα αυτή υποχώρησε στην 5η θέση, και πλέον θέλει μόνο νίκη μέσα στην έδρα των Αγίων Αναργύρων, την τελευταία αγωνιστική για να διεκδικήσει τον τίτλο στα μπαράζ. Η πρώτη αξιόλογη φάση ανήκε στην Αναγέννηση, στο 4ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χρηστογιάννη στον άξονα, ο Αλ. Παπακίτσος πήρε την κεφαλιά ψαράκι, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μπακόλα. Ο Σκουφάς ένα λεπτό μετά, απάντησε στις ευκαιρίες, με τον Π. Δήμο μετά από πάσα του Γρηγορίου να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως το Νικολαΐδη να μπλοκάρει. Στο 15ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από κόρνερ του Χρηστογιάννη και κεφαλιά πάσα του Σιδηρόπουλου, ο Μπιθυκούκης από πολύ καλή θέση, έστειλε την μπάλα με κεφαλιά λίγο πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπιθυκούκης και πάλι έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, όμως το πλασέ του από το ημικύκλιο ήταν πολύ αδύναμο για να απειλήσει τον Μπακόλα. Στο 25ο λεπτό, η Αναγέννηση απείλησε και πάλι, με το Σιδηρόπουλο να εκτελεί απευθείας φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως την μπάλα να περνά περίπου ένα μέτρο πάνω από την εστία του Μπακόλα. Στο 29ο λεπτό, ο Παππάς έκανε ωραία σέντρα, όμως η κεφαλιά του Μπιθυκούκη έφυγε ψηλά άουτ, για να ανοίξει το σκορ δύο λεπτά αργότερα, η Αναγέννηση, όταν μετά από ακόμα μία εκτέλεση φάουλ του Χρηστογιάννη από δεξιά, ο Κακιώνης έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Ο Σκουφάς απείλησε μετά από ώρα στο 36ο λεπτό, όταν μετά από στημένη φάση, η μπάλα έμεινε κοντά στην περιοχή, ο Παπαγιάννης σέντραρε, ο Νικολαΐδης έχασε την έξοδο, όμως η κεφαλιά του Μπελή ήταν άστοχη. Ένα λεπτό μετά, ο Καζέλης σέντραρε από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους, όμως ο Αλ. Παπακίτσος από καλή θέση έχασε το κοντρόλ και την ευκαιρία, ενώ στο 39' ο ίδιος παίκτης σούταρε διαγώνια, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Αναγέννηση να έχει ένα αδύναμο σουτ του Μπιθυκούκη, που πέρασε λίγο άουτ, στο 47ο λεπτό, ενώ χρειάστηκε να φτάσουμε στο 65ο λεπτό για να φανεί ξανά, με το Σιδηρόπουλο μόνο του στο δεύτερο δοκάρι, μετά από κόρνερ του Χρηστογιάννη να στέλνει την μπάλα άουτ. Και ενώ η Αναγέννηση είχε μια στείρα υπεροχή, μετά το 72ο λεπτό, με ένα δεκάλεπτο-φωτιά, καθάρισε το ματς, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της. Στο 72ο λεπτό, ο Παππάς βρήκε κάθετα το Σιδηρόπουλο, που σε πρώτο χρόνο νικήθηκε από τον Μπακόλα, όμως στην επαναφορά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0. Ένα λεπτό αργότερα, ο Αλ. Παπακίτσος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, με τον Καρδάσι να βάζει σωτήρια την κόντρα και να παραχωρεί κόρνερ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Σιδηρόπουλος τσίμπησε την μπάλα από θέση τετ α τετ, εκείνη πήγαινε άουτ, όμως ο Αλ. Παπακίτσος την πρόλαβε μην καταφέρνοντας όμως να σκοράρει. Τελικά, στο 77ο λεπτό, ήρθε το 3-0 για την "Α", όταν ο Αλ. Παπακίτσος υποδέχτηκε πάσα του Μουσιωτίτσα, και με προσποίηση και ωραίο πλασέ στη γωνία, νίκησε τον Μπακόλα. Στο 78ο λεπτό, ο Μπακόλας πραγματοποίησε εξαιρετική διπλή επέμβαση στις προσπάθειες των Σιδηρόπουλου και Μουσιωτίτσα, για να κλείσει το εκρηκτικό διάστημα των γηπεδούχων, στο 82ο λεπτό, ο Παππάς, όταν με εξαιρετικό φαλτσαριστό πλασέ έξω από τη μεγάλη περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Οι δύο ομάδες είχαν από μία πολύ καλή στιγμή, με την "Α" να φτάνει κοντά σε πέμπτο γκολ με τον Κακιώνη, και το Σκουφά να χάνει την ευκαιρία για το γκολ της τιμής με το Γρηγορίου να σημαδεύει λίγο άουτ, στο 88ο λεπτό. Η Αναγέννηση με τη νίκη αυτή έχει εξασφαλίσει σε μεγάλο βαθμό την πρωτιά και το πλεονέκτημα έδρας για τα μπαράζ και στρέφει την προσοχή της στον επαναληπτικό του Κυπέλλου.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Μάνος Δημήτρης - Νούσιας Οδυσσέας

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης (80' Μαλίζογλου), Παπακίτσος Δ., Καζέλης (61' λ.τρ. Γκαρτζώνης), Κακιώνης, Καλιακάτσος, Δήμος, Μπιθυκούκης (61' Μουσιωτίτσας), Χρηστογιάννης, Σιδηρόπουλος (80' Αρτέμης), Παππάς, Παπακίτσος Αλ.

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Μπακόλας, Παπαγιάννης, Μπελής, Χεμπέγια, Κασελούρης Π., Ντάβανος, Γρηγορίου, Μαλτέζος, Δήμος Στ. (82' Μπούργος), Στράτος (63' Καρδάσι), Δήμος Π.