Ασταμάτητη η Φλωριάδα πέτυχε 14η σερί νίκη

Ούτε η Δόξα κατάφερε να προβάλει αντίσταση στη Φλωριάδα, που πέτυχε 14η συνεχόμενη νίκη, αυτή τη φορά με σκορ 5-0.

Η περιγραφή του αγώνα είναι μία προσφορά του:

ΘΩΜΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ
ΓΕΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ
ΦΛΩΡΙΑΔΑ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ

Ασταμάτητη μοιάζει η Φλωριάδα η οποία συμπλήρωσε 14 συνεχόμενα ματς στο Πρωτάθλημα με νίκες, ενώ δείχνει ικανή να χτυπήσει το Σκουφά, με τα μπαράζ να αναμένονται με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Σημερινό της θύμα η Δόξα, που δεν μπόρεσε σε καμία στιγμή του παιχνιδιού να διεκδικήσει κάτι, ενώ αγωνίστηκε χωρίς τον προπονητή της στο πάγκο, αλλά με το βοηθό του, Παναγιώτη Γεωργίου. Στο 10ο λεπτό, από κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Πέτσα, που ολομόναχος από τα δύο μέτρα, έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 18ο λεπτό, σουτ του Ντίνου Χρήστου κόντραρε και έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μαλαμή. Η Δόξα στη μόνη της ίσως αξιόλογη φάση στο ματς, στο 30ο λεπτό, στην κόντρα επίθεση είχε ένα σουτ του Μπασιούκα, που μπλόκαρε όμως στη γωνία του ο Μπακόλας. Ένα λεπτό μετά, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν σε μεγάλη μπαλιά, η άμυνα της Δόξας πιάστηκε στον ύπνο, με το Μήτσιο να βρίσκεται μόνος μες την περιοχή και να κεραυνοβολεί χωρίς πρόβλημα από κοντά, για το 1-0. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 41ο λεπτό, όταν από σέντρα του Μαργαρίτη και κακή εκτίμηση του Μαλαμή, ο Αντωνίου έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, ο μονόλογος της Φλωριάδας συνεχίστηκε, για να φτάσουμε στο ευρύ 5-0. Στο 49', ο Μαργαρίτης έφυγε στο τετ α τετ από νέο λάθος της άμυνας της Δόξας, όμως ο Μαλαμής τον νίκησε. Δε συνέβη το ίδιο και τέσσερα λεπτά μετά, όταν ο ίδιος παίχτης με ατομική ενέργεια και θαυμάσιο σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα, για το 3-0. Στο 61ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίχτη λιγότερο, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Στέργιου για χέρι στο χώρο του κέντρου. Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και στο 65ο λεπτό, από κόρνερ του Μαργαρίτη, ο Καλαμπούκης σηκώθηκε ολομόναχος στην περιοχή και με κεφαλιά έγραψε το 4-0. Το τελικό 5-0, σημειώθηκε στο 73', όταν από σέντρα του Καλαμπούκη, ο Βελαέτης στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας, Χρήστου Ντ. (66' Μάρκος), Καλαμπούκης, Σταμούλης, Πέτσας, Μαργαρίτης, Νικολαϊδης, Νικοπολίδης, Μήτσιος, Κατσαρός (62' Βασιλάκης), Αντωνίου (68' Γκώρος)

Δόξα Άρτας (Σιαπέρας-Γεωργίου) : Μαλαμής, Βελαέτης, Παπαγιάννης (25' λ.τρ. Τσούμαλης), Σιαπέρας, Στέργιος, Καλόγηρος, Βασιλάκης, Στασινούλας, Σπύρου (70' Αρτέμης), Μπασιούκας, Πολύζος (55' Αράπης)