Με σκόρερ τον Πλακιά η ΑΕΞ νίκησε 1-0 τον Αχιλλέα

Η ΑΕ Ξηροβουνίου κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 1-0 στη Καμπή επί του Αχιλλέα Νεοχωρίου με σκόρερ τον Πλακιά.

Στο α' ημίχρονο παίχτηκε ένα ανοιχτό παιχνίδι με χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στο 7ο λεπτό από μία μακρινή σέντρα του Βίτσιου και άστοχη έξοδο Κόπανου (ζήτησε φάουλ), ο Δόσης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία. Στο 19' από ελεύθερο του Τσάϊμου, ο Cela πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Πάνος έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω βγάζοντας τετ-α-τετ τον Φάκο, ο οποίος όμως απέναντι στον Τσάϊμο πλάσαρε λίγο άουτ. Στο 27' ο Πλακιάς έπαιξε γρήγορα το φάουλ με τον Βίτσιο, ο τελευταίος σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, ο Δόσης με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Γκότζιο που έκανε την κεφαλιά αλλά ο Σκάρας έβγαλε πάνω στη γραμμή. Στη συνέχεια της φάσης ο Βίτσιος έβγαλε νέα σέντρα και ο Δόσης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν σε αυτή τη διπλή ευκαιρία στο αμέσως επόμενο λεπτό, με ένα σουτ του Κωσταδήμα από τη γραμμή της περιοχής που κατέληξε στην αγκαλιά του Τσάϊμου. Στο 43' οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να προηγηθούν, όταν ο Βίτσιος πέρασε στον Κοσταντίνι δεξιά, αυτός γύρισε παράλληλα τη μπάλα και ο Έξαρχος από τη μικρή περιοχή είδε τον Κόπανο να τον σταματά.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ξηροβουνίου ανέβασε την απόδοση της και δεν άφησε την ομάδα του Αχιλλέα να την απειλήσει, πέρα από κάποιες στημένες φάσεις που όμως η αμυντική γραμμή κατάφερε να τις εξουδετερώσει. Στο 48' ένα σουτ του Παλιάτσου μετά από ατομική ενέργεια μέσα από την περιοχή πέρασε πάνω από την εστία του Αχιλλέα. Στο 50' ο Κόπανος έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ εκτέλεση κόρνερ από τον Κυριαζή. Στο 62' ο Βίτσιος τροφοδότησε τον Δεληκούρα μέσα στην περιοχή και μετά από σύγχυση η μπάλα έφτασε στον Δόση που σούταρε, με τον Σκάρα για δεύτερη φορά στο παιχνίδι να σώζει πάνω στη γραμμή βέβαιο γκολ των γηπεδούχων. Για να φτάσουμε στο 65' όταν ο Πλακιάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη, με τους φιλοξενούμενους να έχουν να θυμούνται μόνο ένα καλό φάουλ του Κωσταδήμα στο 79'. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΞ αγωνίστηκε με δέκα παίκτες καθώς στο 85' ο Βίτσιος είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Αθανασίου, επειδή έβγαλε τις επικαλαμίδες του πριν βγει εκτός αγωνιστικού χώρου για να γίνει αλλαγή.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Μπουντούρης Γιάννης - Λάμπρου Χάρης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς): Τσάϊμος, Παλιάτσος, Πλακιάς, Καλιακάτσος, Κοσταντίνι, Έξαρχος (59' Τζούκας), Δεληκούρας, Βίτσιος, Γκότζιος (92' Μητροπάνος), Κυριαζής (66' Τσεβρενίδης), Δόσης Αρ.

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Κόπανος, Κολιογιάννης, Σκάρας, Τολιάκης, Cela, Παππάς (55' λ.τρ. Κοστρένι), Βούλγαρης, Κωσταδήμας, Νάτσιος Χ. (85' Νάτσιος Δ.), Πάνος, Φάκος