Ανατροπή στο 95' για τον Καλόβατο

Μεγάλη ανατροπή πέτυχε ο Ολυμπιακός Καλοβάτου στην έδρα της ΑΕΞ, επικρατώντας με 1-2 στις καθυστερήσεις.

Την ολική ανατροπή πέτυχε ο Ολυμπιακός Καλοβάτου, που παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, έφτασε στην ανατροπή στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Νίκαρη. Το πρώτο μέρος δε διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, με τις ομάδες να προσπαθούν με μακρινά σουτ να σκοράρουν, με μοναδική αξιόλογη φάση, ένα σουτ του Πέτρου Θεμελή που σταμάτησε στο δοκάρι στο δεκάλεπτο. Στο δίλεπτο 51'-52' ξεκίνησε η δράση στο ματς, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ αρχικά με το Θάνο να γράφει το 1-0 με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τρούλλη, για να ισοφαρίσει άμεσα στην επόμενη φάση ο Καλόβατος, με τον παίκτη-προπονητή Πέτρο Θεμελή να εξαπολύει εξαιρετικό σουτ διαγώνια έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο "παραθυράκι" του  Ντούκα.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε δύο περιπτώσεις την ευκαιρία να σκοράρουν δεύτερο γκολ, μία με τον Γκυζέλη από κοντά να αστοχεί, καθώς και μία φάση με το Σκανδάλη. Κι ενώ ο χρόνος κυλούσε και όλα έδειχναν ότι οι ομάδες θα μοιραστούν γκολ και βαθμούς, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παντελής Κωλέτσος σέντραρε και ο Νίκαρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 και χαρίζοντας το εκτός έδρας τρίποντο στην ομάδα του.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Πολύζος Κωνσταντίνος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Ντούκας, Τσιάπαλης (46' Γκυζέλης), Σαββίδης (79' Παππάς), Νούτσος, Θάνος, Σιαμέτης, Ζίου (70' Μανδουραράκης), Σκανδάλης, Καλεύρας (85' Στέφου), Τρούλλης, Πλατογιάννης

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.) : Σάλλας, Κιούρα, Χαϊντάρι, Βίτσιος (33' λ.τρ. Καλαμπαλίκης), Τζιώρας, Τόλης, Δάρδας (86' Κωλέτσος Π.), Σιαπέρας, Νίκαρης, Θεμελής Π. (95' Τσώλης), Μπιρμπίλης (95' Θεμελής Γ.)