Πρώτη νίκη για τον ΑΟΦ

Τους πρώτους του βαθμούς στο Πρωτάθλημα κατέκτησε ο ΑΟ Φιλιππιάδας, επικρατώντας του Παναγροτικού με 2-0.

Πρώτη νίκη για τον ΑΟΦ, κόντρα στον Παναγροτικό σε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που πριν το παιχνίδι δεν είχαν βαθμούς, με τον Παναγροτικό να παραμένει ουραγός χωρίς πόντο ακόμα, έχοντας κάνει όμως και ρεπό. Το σκορ άνοιξε με έναν ιδιαίτερα ανορθόδοξο τρόπο στο 12ο λεπτό, με τον τερματοφύλακα Βασίλη Παππά του ΑΟΦ από τη μια σχεδόν μεριά του γηπέδου στην άλλη να καταφέρνει να σκοράρει, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του. Στο 25ο λεπτό, ο Άγιος Σπυρίδωνας έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με το Στάθη Γείτονα να δοκιμάζει φάουλ σχεδόν από το κέντρο, όμως την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Στο 70ο λεπτό ο Τζίμας είχε πλασέ για τον ΑΟΦ που σταμάτησε ο Κωλέτσης, ενώ για τους φιλοξενούμενους απείλησε ο Τσεβρενίδης με δύο καλά σουτ, χωρίς όμως να καταφέρει να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στο 85ο λεπτό ο Νάσκαρης είχε νέα ευκαιρία για τον Άγιο να φέρει το ματς στην ισοπαλία, όμως δεν τα κατάφερε και στο 90', ο Παπαλέξης για τους γηπεδούχους κλείδωσε τη νίκη γράφοντας το 2-0, και χαρίζοντας το πρώτο τρίποντο. Ο Παναγροτικός τελείωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Θάνη από το 63ο λεπτό

Μελανό σημείο του παιχνιδιού, ο τραυματισμός του Τζίμα στο 80ο λεπτό, με τον παίκτη του ΑΟΦ να μεταφέρεται στο ΓΝ Άρτας όπου διαπιστώθηκε πως έχει κάταγμα στο πλευρό. Το artagoal.gr εύχεται καλή ανάρρωση στον αθλητή και να μπει ένα τέλος στην κακοδαιμονία που υπάρχει φέτος, με συνεχείς τραυματισμούς ερασιτεχνών ποδοσφαιριστών.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Πολύζος Κωνσταντίνος - Κωνσταντίνου Νικόλαος

ΑΟ Φιλιππιάδας (Λαϊνάς) : Παππάς, Ευαγγέλου Χ. (70' Ευαγγέλου Β.), Ζαχάρης, Θάνης, Ρεμπής, Λάμπρου (52' Παπαλέξης), Τσοκανάς, Αλεξίου, Στέφου (58' Τζίμας - 80' λ.τρ. Πάνος), Γκίκας, Λιάσκας

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος) : Κωλέτσης, Νάσκαρης, Μπότσαρης, Θάνης, Γείτονας, Μένα, Παπαθεοδώρου (75' Αδαμίδης), Κωλέτσης Χ., Λάζαρος, Έντριτζ (46' Τσεβρενίδης), Ζαρκαδούλας