Πρεμιέρα με το αριστερό για Αναγέννηση, εντός έδρας ήττα από το Κιλκίς

Η αρτινή ομάδα, στην επιστροφή της στο ανδρικό χάντμπολ μετά από χρόνια, έδωσε μάχη απέναντι στην ομάδα του Κιλκίς και περσινή φιναλίστ της Α2 Ανδρών, όμως δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Την ήττα με 29-31 γνώρισε η Αναγέννηση Άρτας από τον ΓΑΣ Κιλκίς κατά την πρεμιέρα των δύο ομάδων για τον 2ο όμιλο της Α2 Ανδρών στο ΔΑΚ Άρτας. Η αρτινή ομάδα ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε 5-3 στο δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βγαίνοντας γρήγορα στην επίθεση κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ, με το ημίχρονο να λήγει με 12-14.

Στο β' ημίχρονο και μετά το πεντάλεπτο, η Αναγέννηση βελτίωσε την άμυνα της, έχοντας καλύτερες επιστροφές, καταφέρνοντας να ανατρέψει το σκορ και στο 45' να προηγείται με 22-20. Η εικόνα αυτή δεν κράτησε για πολύ, με την ομάδα του Κιλκίς που ήρθε από χθες στην Άρτα, με ένα σερί 9-3 να παίρνει σημαντικό προβάδισμα νίκης με 25-29, πέντε λεπτά πριν το τέλος, και την αρτινή ομάδα το μόνο που να καταφέρνει να μειώσει στο τελικό 29-31.

Πρώτος σκόρερ της Αναγέννησης και του παιχνιδιού, ο Πίτσιος με 9 τέρματα, με τον Θανάση Παπαδόπουλο να τον ακολουθεί με 8, όσα σκόραρε και ο Στέλιος Φαχουρίδης του ΓΑΣ Κιλκίς.

Διαιτητές: Τσιάνας - Πατιός

Πεντάλεπτα: 1-1, 5-3, 7-8, 8-10, 9-11, 12-14 (ημχ.), 14-16, 17-18, 22-20, 24-25, 25-29, 29-31

Πέναλτι: 10/11 - 2/3

Δίλεπτα: 1-5

Αναγέννηση Άρτας (Χαρίσης): Γεωργαλής, Ρίζος, Κουρουμλίδης 5, Τλούπας, Παπαδόπουλος Α. 8, Κωνσταντίνου, Τσούλος, Κώστας, Μπίζγκα 2, Χατζηβακαλέλης 1, Παπαδόπουλος Π. 4, Πίτσιος 9, Βουρλόκας, Φώτης

ΓΑΣ Κιλκίς (Δενδράκης): Κουσίδης, Κόβλακας, Φαχουρίδης Α. 3, Βιολιτζής, Φαχουρίδης Σ. 8, Φαχουρίδης Π. 2, Μαυρόπουλος Χ. 3, Αναστασιάδης 2, Μαυρόπουλος Α. 3, Γιαβασίδης 1, Σακαλης, Τοκατζόγλου 6, Γουγλίδης 3, Φωτιάδης, Τριανταφύλλου, Βαφειάδης

Αποτελέσματα 1ης αγωνιστικής Α2 Ανδρών (2ος όμιλος)

ΧΑΝΘ - Φοίβος Συκεών  27-24
Αναγέννηση Άρτας - ΓΑΣ Κιλκίς  29-31
Αρχέλαος Κατερίνης - Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης  25-24
Ελπίδες Αμυνταίου - Ζαφειράκης Νάουσας  15-25