Ξεκίνημα με "εξάρα" για τη Φλωριάδα

Έχοντας έξι διαφορετικούς σκόρερ, η Φλωριάδα επιβλήθηκε άνετα στην εκκίνηση του Πρωταθλήματος, του ΑΟΚ Τζουμέρκων με 6-0.

Στον ΑΟΚ Τζουμέρκων ξέσπασε η Φλωριάδα, μετά τον αποκλεισμό της, στα πέναλτι, στην πρώτη φάση του Κυπέλλου, μπαίνοντας με το δεξί στο νέο Πρωτάθλημα και δείχνοντας τα δόντια της ενόψει της συνέχειας. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν από νωρίς στο μισό γήπεδο τα Τζουμέρκα, και στο 7ο λεπτό είχαν κεφαλιά του Κατσαρού από κόρνερ να φεύγει άουτ. Στο 12' ήρθε το 1-0, με τον Αντωνίου να κερδίζει πέναλτι, και το Μήτσιο να εκτελεί ψύχραιμα, ανοίγοντας το σκορ. Στη συνέχεια, ακολούθησε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών για τη Φλωριάδα, με τους Μήτσιο και Μαργαρίτη να νικιούνται από τον Καραμπούλα, και τους Αντωνίου και Νικοπολίδη να βλέπουν τα σουτ τους να φεύγουν λίγο έξω από την εστία. Τελικά, η ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς, και το 2-0 ήρθε στο 28', όταν ο Δήμος κινήθηκε ωραία από τα δεξιά, και με δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά μετά, ήρθε και το τρίτο γκολ που τέλειωσε ουσιαστικά το ματς, με τον Αντωνίου να κάνει όμορφη ενέργεια από αριστερά, και να σπάει στον Κατσαρό, που με κοντρόλ και σουτ από το ύψος της περιοχής, έγραψε το 3-0.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πετύχουν τέταρτο γκολ στην πρώτη τους φάση, με τον Καλαμπούκη να γράφει το 4-0 με σουτ από το ύψος της περιοχής. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δύο ακόμη γκολ στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Στο 79', ο Κατσαρός βρήκε το Σπύρου, που στόπαρε με το στήθος και σούταρε στην κίνηση, από το ύψος του πέναλτι, γράφοντας το 5-0 με ένα ωραίο τέρμα, για να έρθει ο Βλάχας τρία λεπτά μετά, και να τελειώσει τη φάση στο τετ α τετ από ασίστ του Μπαλάφα, για το τελικό 6-0.

Διαιτητής : Σιατής Κων/νος  Βοηθοί : Κυριακού Χρήστος - Δημητρόπουλος Γιάννης

Παρατηρητής διαιτησίας : Μπουντούρης Γιάννης

ΑΟ Φλωριάδα (Χρήστου) : Μπακόλας, Λύτος (75' Σταμούλης), Καλαμπούκης, Κακάβας (55' Βλάχας), Βασιλάκης, Κατσαρός, Δήμος, Νικοπολίδης (55' Μπαλάφας), Μήτσιος (55' Σπύρου), Μαργαρίτης, Αντωνίου

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Μαργώνης) : Καραμπούλας, Μαργώνης, Κουτρομάνης Ηλ., Κωνσταντινίδης, Διονύσης, Στύλιος, Κουτρομάνης Κ., Κατσάνος Γ., Χάρος (70' Μαλέσκος), Πλεύρης Ν. (85' Σπανός), Κατσάνος Κ.