Με το δεξί και στο πρωτάθλημα οι Φιλέλληνες Πέτα

Μετά την μεγάλη πρόκριση επί της Φλωριάδας για τον θεσμό του Κυπέλλου, οι Φιλέλληνες ξεκίνησαν νικηφόρα και στο Πρωτάθλημα, κερδίζοντας με 2-0 την Προοδευτική Γραμμενίτσας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων, σκοράροντας δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά. Στο 8ο λεπτό ο Σωτήρης Σταμάτης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Μπιρμπίλης ανενόχλητος με ωραία κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι έκανε το 1-0. Στο επόμενο λεπτό, από κόρνερ με εκτελεστή και πάλι τον Σωτήρη Σταμάτη, οι αμυντικοί της Προοδευτικής δεν κατάφεραν να απομακρύνουν, η μπάλα έφτασε στον Γρούμπα, και αυτός αν και με πλάτη στο τέρμα, με ωραίο πλασέ βρήκε δίχτυα για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξεπεράσουν το αρχικό σοκ αλλά σε δύο περιπτώσεις, μία στο 13' με μακρινό σουτ του Σπύρου Νάτσιου που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Γεροδήμου και μία στο 16' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιγαρίδα από πλάγια θέση, στο οποίο η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, δεν κατάφεραν να μειώσουν το σκορ και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Στο υπόλοιπο του α' ημιχρόνου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε χωρίς να υπάρξει κάτι αξιόλογο μπροστά στις δύο εστίες.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν εκ νέου να σκοράρουν ένα τέρμα αλλά και πάλι σε δύο περιπτώσεις δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα, με τους γηπεδούχους να κάνουν απλά διαχείριση του αγώνα. Στο 50' από βαθιά μπαλιά, ο Τσιγαρίδας με προσωπική ενέργεια και με σουτ από πλάγια θέση, είδε τον Γεροδήμο στην κλειστή του γωνία να αποκρούει σε κόρνερ. Η τελευταία αξιόλογη φάση έγινε στο 58', με την Προοδευτική να κερδίζει φάουλ από τα δεξιά και τη μπάλα να περνά από όλους και τον Ζίου να μην μπορεί να ακουμπήσει τη μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Τράμπας Θωμάς

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Γεροδήμος, Γρούμπας, Κολιός Ε., Τσιγαρίδας Δ. (65' Δήμος), Γούλας, Βάσιος, Σταμάτης Ι., Μπιρμπίλης, Αθανασιάδης (86' Μακρής), Σταμάτης Σ. (90' Κώστας), Ροβίνας

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καραντζίας): Βάσιος Γ., Κακιώνης, Βαλίλης, Ντάκουλας, Ζίου, Σκορίλας (84' Κάτσινος), Τατσής (46' Κολιός Κ.), Νάτσιος Σπ., Ρίζος (62' Τσίρκας), Καυκιάς, Τσιγαρίδας Κ. (76' Πανέτας Γ.)