«Βροχή» τα γκολ στο φιλικό Αναγέννηση-Θεσπρωτός

Μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι, η Αναγέννηση Άρτας αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τον Θεσπρωτό σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας.

Ακόμα… σκοράρουν Αναγέννηση και Θεσπρωτός στη φιλική τους αναμέτρηση στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν εντυπωσιακό θέαμα στους αρκετούς ομολογουμένως φιλάθλους για φιλικό παιχνίδι, καθώς είδαν έξι τέρματα να σημειώνονται. Στα αγωνιστικά, η Αναγέννηση απείλησε πρώτη στο 16', με τον Σιδηρόπουλο από μακριά να προσπαθεί να κρεμάσει τον Κωνσταντάκη που είδε τη μπάλα να περνά δίπλα από την εστία. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Γώγο, με μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή να στέλνει τη μπάλα στην αγκαλιά του Μήτσιου. Στο 31' ο Κόλλας δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ασυνεννοησία στο κέντρο της άμυνας, καθώς ο Μήτσιος ανέκοψε την προσπάθεια του επιθετικού του Θεσπρωτού. Στο 39ο λεπτό, ο Μάριος Χούσος έδειξε την ποιότητά του, καθώς αφού διάβασε σωστά τη φάση, έκλεψε την μπάλα από αντίπαλο και με ωραίο πλασέ από τα 25 περίπου μέτρα, κρέμασε τον Κωνσταντάκο που ήταν εκτός εστίας για το 1-0. Ο Θεσπρωτός αντέδρασε άμεσα και αφού απείλησε στο 42' με τον Ευθυμίου που από κοντά πλάσαρε πάνω στο Μήτσιο, στο 46ο λεπτό, ύστερα από χαμηλή σέντρα του Κωνσταντίνου ο Κόλλας με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Στην επανάληψη και στο 58ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Κόλλας έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της περιοχής και με σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μήτσιου. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Αποστολίδης με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μήτσιο που απέκρουσε με διπλή προσπάθεια στη γωνία του. Στη συνέχεια της φάσης η Αναγέννηση έφυγε στην κόντρα, ο Μπότσαρης σούταρε και ο Σουλειμεζόγλου απέκρουσε, όμως ο Δημήτρης Παπακίτσος πήρε το ριμπάουντ και με εύστοχο πλασέ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην αρτινή ομάδα με 2-1. Στο 70' ο Αποστολίδης κατάφερε να φέρει το ματς και πάλι στα ίσια, όταν ύστερα από κάθετη πάσα απέναντι από τον τερματοφύλακα πλάσαρε σωστά για το 2-2. Πέντε λεπτά αργότερα σε όμοια φάση, ο Αποστολίδης αυτή τη φορά μοίρασε δίπλα του στον επερχόμενο Φούντζουλα κάνοντας το 2-3 για τον Θεσπρωτό. Η Αναγέννηση στο 80' και πάλι από αντεπίθεση θα μπορούσε να σκοράρει ξανά με τον Δημήτρη Παπακίτσο, όμως το πλασέ του από πλάγια θέση πέρασε λίγο άουτ. Τελικά, η αρτινή ομάδα κατάφερε να πάρει την φιλική ισοπαλία απέναντι σε μία ομάδα ανώτερης κατηγορίας στο 91ο λεπτό, όταν Μπαλάφας και Παπακίτσος έπαιξαν γρήγορα τη μπάλα και ο Μαργαρίτης με σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, και χάρη και σε μία κόντρα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των κιτρινόμαυρων διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Παπανίκος Βαγγέλης - Πολύζος Κωνσταντίνος

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Μήτσιος (82' Μπόκος), Θεοδώρου (46' Τσέλα), Κράμπης, Παπαρούνης (54' Κορέσι), Γιαννούλης, Μανιώτης (75' Χεμπέγια), Χούσος (56' Παπακίτσος Δ.), Νταλάκας (46' Κατσαρός), Παπακίτσος Α. (46' Μαργαρίτης), Μπότσαρης (72' Βασιλάκος), Σιδηρόπουλος (46' Μπαλάφας)

Θεσπρωτός (Μουρούτης): Κωνσταντάκος (46' Σουλειμεζόγλου), Πανταζής (75' Κατσέλης), Καρβούνης, Χριστογιάννης (46' Κωνσταντίνου Ε.), Σταυρίδης (46' Κωνσταντόπουλος), Χατζηβασιλάκης, Κολλάς (60' Αποστολίδης), Μπίκας (66' Ντούνης), Κωνταντίνου Β. (72' Φατί), Ευθυμίου (72' Φούντζουλας), Γώγος (54' Γκέκας/ 81' Ντοματάς)