Πήρε το ντέρμπι με τους Αναργύρους η Ανέζα με γκολ στο 90'! (pics)

Σημαντική νίκη για την Ανέζα, που επικράτησε στις λεπτομέρειες του ΑΟ Αγ. Αναργύρων με 1-0, με γκολ στο 90ο λεπτό.

Μια ασυνεννοησία στην άμυνα του ΑΟ Αγ. Αναργύρων στο 90ο λεπτό, ήταν αρκετή, για να κρίνει το ιδιαίτερο ενδιαφέρον παιχνίδι με την Ανέζα, υπέρ των γηπεδούχων, που επικράτησαν με 1-0. Έτσι η Ανέζα, μπήκε με το δεξί στο 2024 μένοντας σε απόσταση 6 βαθμών, πίσω από την πρωτοπόρο Δόξα. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στην 5η θέση, πέφτοντας από την τετράδα. Η πρώτη φάση ανήκε στην Ανέζα, όταν στο 10ο λεπτό, ο Ρούμπος τσίμπησε την μπάλα με κεφαλιά, πάνω από τον εξερχόμενο Παππά, ο οποίος, όμως, πρόλαβε και γύρισε και μπλόκαρε πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Παραλίκας επιχείρησε σέντρα που πήρε πορεία προς την εστία ξεγελώντας τον Παππά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 16ο λεπτό, ο Ρούμπος πλάσαρε σχετικά αδύναμα, μεν, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία, ενώ στο 29ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν, με το Θανάση να μπαίνει στην περιοχή, και να κόβεται τελευταία στιγμή πριν εκτελέσει. Στο 42ο λεπτό, οι Αγ. Ανάργυροι, πάτησαν περιοχή, με τον Καζναφέρη να σηκώνει για το Δόση, που σούταρε στην κίνηση, όμως η μπάλα έφυγε πλάγια, με το 0-0 να παραμένει μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η Ανέζα μπήκε δυνατά και στο 53ο λεπτό άγγιξε το γκολ, όταν ο Ρώσσιος σέντραρε ωραία, βρίσκοντας το Μιχάλη στη μικρή περιοχή, εκείνος έπιασε κοντινή καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Παππάς απόκρουσε δύσκολα. Στο 59ο λεπτό, μετά από νέα σέντρα, ο Μιχάλης έπιασε νέα κεφαλιά, με τον Παππά να μπλοκάρει στη γωνία του, σε μια φάση που οι γηπεδούχοι φώναξαν, πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Ο Μιχάλης έψαξε το γκολ, όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος του, καθώς στο 64ο λεπτό, έπιασε πολύ ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στο κάθετο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά, ο ίδιος μετά από σέντρα δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα με κεφαλιά. Στο 66ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν μετά από ώρα, με το σουτ του Δημουλά να διώχνει σε κόρνερ ο Μπακοχρήστος, ενώ τρία λεπτά μετά, η εκτέλεση φάουλ του Δόση, από καλή θέση, έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 71ο λεπτό, η Ανέζα έχασε νέα σημαντική ευκαιρία, με το Μιχάλη να σεντράρει ωραία στην περιοχή, για το κεφάλι του Πλακιά, με την μπάλα όμως να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι. Η Ανέζα που έψαξε το γκολ στο δεύτερο μέρος, έχοντας περισσότερες καθαρές φάσεις από τους Αγ. Αναργύρους δικαιώθηκε για την επιμονή της, στο 90ο λεπτό, όταν ο Άκης Δήμος σε μια φάση που ο Ρούμπος πίεσε την άμυνα των φιλοξενούμενων, γύρισε την μπάλα προς την εστία, με τον Παππά όμως να έχει κάνει έξοδο και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, με τον ανορθόδοξο αυτό τρόπο, για το 1-0. Στις καθυστερήσεις το σκορ δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους που ήταν σε γενικές γραμμές ανώτεροι, να παίρνουν ένα πολύτιμο τρίποντο.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Βαρέλης Βασίλης - Σαρλής Χρήστος

ΠΑΣ Ανέζα (Σφήκας) : Μπακοχρήστος Στ., Γκανάρας (84' Ζώης), Χουλιάρας, Παναγιώτου (60' Νίκαρης), Πλακιάς, Ρώσσιος (60' Σιώζος Γ.), Χρηστογιάννης, Μιχάλης, Παραλίκας (80' Τσαμπάς Κ.), Χουλιάρας, Ρούμπος

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς) : Παππάς, Σακκάς, Γιαννούλης, Δημουλάς, Χούσος, Δήμος, Θανάσης (55' Σαγάνης), Καζναφέρης, Δόσης, Παπαδόπουλος, Μπαλαδήμας Λ.