Συνεχίζει στο Κύπελλο ο Σκουφάς!

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα του Σκουφά, στο θεσμό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, κόντρα στην ΑΕ Μεσολογγίου, και θα αντιμετωπίσει την Αναγέννηση Σχηματαρίου που επικράτησε του Αίολου Καρπενησίου.

Θα συνεχίσει στο θεσμό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών ο Σκουφάς Κομποτίου, μετά τη νίκη του επί της ιστορικής ΑΕ Μεσολογγίου με 2-0, χάρη σε δύο γκολ του Χούσου. Στο επόμενο ματς (Μ. Τετάρτη 12/4), ο Σκουφάς θα αντιμετωπίσει την Αναγέννηση Σχηματαρίου που επικράτησε στο Καρπενήσι του Αίολου με 0-2. Το πρώτο τέταρτο κύλησε αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, και στην πρώτη φάση στο 15ο λεπτό, ο α' βοηθός έκοψε λανθασμένα με οφσάιντ τον Τσιάπαλη που έφευγε εμφανώς καλυπτόμενος στην πλάτη της άμυνας. Δυο λεπτά μετά, από φάουλ του Κυριάκη και κεφαλιά πάσα του Σχισμένου, ο Κακάβας κοντρόλαρε και σούταρε ψηλά.  Στο 18ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά όταν από κακό γύρισμα του Χρηστογιάννη, ο Κρανης σούταρε με μια όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Παπαχρήστου, ενώ στο επόμενο λεπτό ο ίδιος παίχτης από πλαγιά θέση τετ α τετ σούταρε λίγο άουτ. Η ΑΕΜ συνέχισε να πιέζει και στο 21' ο Μπαλαούρας είχε κεφαλιά που πέρασε εκτός εστίας. Στο 24' οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες με τον Τσίρο να αργεί να εκτελέσει στο τετ α τετ και να κόβεται από τους αμυντικούς, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κυριάκης από πλαγιά δεξιά επιχείρησε να κρεμάσει το Ζέρβα χωρίς αποτέλεσμα. Στο 42ο λεπτό και στην τελευταία φάση για το 45λεπτο, εξαιρετικό μακρινό σουτ του Μιχαλόπουλου έδιωξε εντυπωσιακά με τα ακροδάχτυλα ο Παπαχρήστος.

Στην πρώτη φάση του δεύτερου μέρους, στο 57ο λεπτό, ο Χρηστογιάννης σέντραρε, με την πορεία της μπάλας να μπερδεύει τον τερματοφύλακα και να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 60ο λεπτό ήρθε η πρώτη φάση για τους φιλοξενούμενους, με το Ζαχαράκη να σουτάρει ωραία εκτός περιοχής, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Παπαχρήστου. Οι φάσεις διαδέχονταν η μια την άλλη στις δύο εστίες, και στο 65ο λεπτό ο Χρηστογιάννης με μεγάλη μπαλιά βρήκε τον Κυριακη, που πλάσαρε άστοχα από πλάγια θέση, ενώ στο 69' ο Χούσος από την ίδια θέση νικήθηκε από το Ζέρβα. Τελικά, ο ίδιος παίχτης έκοψε το γόρδιο δεσμό της άμυνας της ΑΕΜ στο 72', όταν γύρισε ωραία το κορμί, του και με ένα θαυμάσιο αριστερό φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, έγραψε το 1-0. Στο 85ο λεπτό και στην επόμενη καλή φάση του παιχνιδιού μετά το γκολ, και πάλι ο Χούσος, με αριστερό σουτ ύστερα από γύρισμα του Τσαρακλημάνη, τελείωσε το ματς, γράφοντας το τελικό 2-0. Στον υπολειπόμενο χρόνο δεν άλλαξε κάτι, πέραν από την αριθμητική ισορροπία, με τον γκολκίπερ της ΑΕΜ να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια, όταν ανέτρεψε τον Τσίρο πριν αυτός φύγει στην κενή εστία. Η νικήτρια ομάδα του παιχνιδιού Σκουφάς - Αναγέννηση Σχηματαρίου, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Φωκικό που νίκησε στην Πάργα τον Απόλλων στα πέναλτι (4-5 πεν.).

Διαιτητής : Πάνος Ιωάννης  Βοηθοί :  Γιώτης Κοσμάς - Κοττορός Εμμανουήλ

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης) : Παπαχρήστος, Τσίρος, Χρηστογιάννης, Σχισμένος, Μπαλάτσας, Τσιάπαλης (46' Καλπακούλας), Κακάβας (46' Τσαρακλημάνης), Χούσος, Κυριάκης (86' Κολιούλης), Δάρδας, Μαγκάκης

ΑΕ Μεσολογγίου (Ζαρκαβέλης) : Ζέρβας, Μπαλαούρας, Κοντομήτσος (30' Μαντελος), Τραγούλιας (48' Χαλαζίας), Πασπαλιάρης, Δενδρινός, Μιχαλόπουλος, Ζαχαράκης, Κρανης, Ζαρκάδας (66' Ζέρβας Ν.), Βρεττας