Άνετη νίκη για την ΑΕ Δόξας Πύρρου κόντρα στον Αίαντα (pics)

11 στα 11 για την ΑΕΔΠ, την οποία δεν κατάφερε να κοντράρει ο Αίας.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η ΑΕ Δόξας Πύρρου κόντρα στον Αίαντα, με αποτέλεσμα να πάρει μία άνετη νίκη στο τοπικό ντέρμπι με 33 πόντους διαφορά. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι τυπικά γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί που τους έδωσε προβάδισμα στην α' περίοδο με 20-13. Στη β' και γ' περίοδο, με τους Μπάλλα (20 π.) και Τσατάλα (17 π.) να την οδηγούν, η πρωτοπόρος του α' ομίλου αύξησε και άλλο τη διαφορά, πηγαίνοντας στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 68-32! Στην τελευταία στροφή, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ουσιαστικά να μειώσουν τη διαφορά, με την ΑΕΔΠ να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με 88-55. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Δόνος (15 π.) και Μουκάι (12 π.) που πέτυχαν από τρία τρίποντα, ενώ για τον Αίαντα ξεχώρισαν οι Παπαμιχαήλ, Παπαδημητρίου και Ζολώτας.

Διαιτητές: Εδιάρογλου - Γεροδήμος

Δεκάλεπτα: 20-13, 23-6, 25-13, 20-23

ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας (Παππάς): Πετρέκας, Γυφτοκώστας 5(1), Ιωαννίδης 5(1), Τσατάλας 17(3), Θώδης 2, Βάσιος 4, Βασιλείου 3(1), Δόνος 15(3), Σακκάς 1, Μάνθας 4, Μουκάι 12(3), Μπάλλας 20

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Βαρδής 2, Αποστολάκης, Παπαρούνης 3(1), Μιχαήλ 3, Λιάρος 2, Κιούσης 1, Μητρογιάννης, Παπαδημητρίου 12(1), Κουτσιαύτης 2, Παπαμιχαήλ 14, Καρανίκας 4, Ζολώτας 12