«Σεφτέ» με ανατροπή ο ΑΟ Κλειδίου

Την πρώτη νίκη του στη Α' ΕΠΣ Άρτας πανηγύρισε ο ΑΟ Κλειδίου, καθώς επιβλήθηκε 4-2 του ΠΑΣ Ανέζα.

Ιδανικά ξεκίνησε την σημερινή αναμέτρηση στην έδρα της η ομάδα του Κλειδίου, καθώς μόλις στο 7ο λεπτό, ο Φελέκης έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά και ο Μίγδος με κοντινό σουτ έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Βασιλάκης εκτέλεσε φάουλ και ο Πάνος Δήμος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δημιούργησαν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες με τελικούς εκφραστές τους Μίγδο, Πάνο Δήμο και Ρούσσα, με το 1-0 όμως στο α΄ μέρος να παραμένει.

Στην επανάληψη, το Κλειδί συνέχισε να πιέζει για ένα δεύτερο τέρμα, όμως στο 56ο λεπτό, από ασυνεννοησία στην άμυνα ο Ρούσσας με κεφαλιά κρέμασε το Σιαπάτη για το 1-1. Και σα να μην έφτανε αυτό, τρία λεπτά αργότερα, έπειτα από σέντρα από τα δεξιά, ο Λάζαρος με σουτ έκανε το 1-2. Στη συνέχεια οι παίκτες του Κλειδίου αφού ξεπέρασαν το σοκ της ανατροπής, πίεσαν ασφυκτικά τον ΠΑΣ και αφού έχασαν αρκετές ευκαιρίες, στο 85' κέρδισαν έμμεσο φάουλ, επειδή ο Γεωργάκης κράτησε τη μπάλα στα χέρια του περισσότερο απ' ότι έπρεπε. Το έμμεσο εκτελέστηκε, ο Πέτσας έκανε το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-2. Ένα λεπτό αργότερα, ο Φελέκης ανατράπηκε από τον Ιωάννου και κέρδισε πέναλτι, με τον Πέτσα, από την άσπρη βούλα αυτή τη φορά, να μην αστοχεί, κάνοντας την ανατροπή και το 3-2. Μάλιστα, στο 90' οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τέταρτο τέρμα, με τον Πάνο Α. Δήμο να σεντράρει και τον Φελέκη με κεφαλιά να διαμορφώνει το τελικό 4-2.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Παπανίκος Βαγγέλης - Βαρέλης Βασίλης

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.): Σιαπάτης, Δήμος Π-Α., Δήμος Σ. (61' Τσιγαρίδας), Πέτσας, Μανιφάβας Ε., Μπαλαδήμας (61' Μανιφάβας Σ.), Βασιλάκης, Ρούσσας, Φελέκης, Μίγδος, Δήμος Π.

ΠΑΣ Ανέζα (Φώτου): Γεωργάκης, Αβραμίδης, Μυτικιώτης, Παύλου Χ. (83' Παππάς), Ρώσσιος Γ., Ιωάννου, Ρώσσιος Ε., Νίκου Ε. (61' Νίκου Χ.), Λάζαρος, Αδαμίδης (46' Παύλου Δ.), Γεροκώστας