Μεγάλη ανατροπή του Αχιλλέα επί της Καμπής και 2 στα 2 στο πρωτάθλημα

Αν και στο 82' ο Αχιλλέας έχανε με 1-2 από την ΑΕ Καμπής στο Νεοχώρι, τελικά κατάφερε μέσα σε πέντε λεπτά να πετύχει δύο γκολ και να πάρει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και στο 2ο λεπτό ο Κωσταδήμας με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Κωσταδήμας έπαιξε το ένα-δύο με τον Δήμου και βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, όμως τελευταία στιγμή σωτήρια προβολή έστειλε τη μπάλα κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 16', όταν από εκτέλεση κόρνερ του Δόση, ο Πλακιάς στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε από κοντά μόλις άουτ. Ο Αχιλλέας κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 18ο λεπτό, όταν έπειτα από εκτέλεση πλάγιου, ο Κωσταδήμας σέντραρε υπό πίεση, κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ, και ο Κατσούλης ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0. Η ομάδα της Καμπής κατάφερε να ισοφαρίσει με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, όταν ο Σταμάτης εκτέλεσε κόρνερ, ο Δόσης έκανε μία πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια ο Ντούπης αφού κοντρόλαρε, με πλασέ με το εξωτερικό έκανε το 1-1.

Στην επανάληψη και στο 64' ο Κωσταδήμας εκτέλεσε φάουλ, οι αμυντικοί απομάκρυναν με κεφαλιά, όμως η μπάλα δεν έφυγε από την περιοχή και ο Κοστρένι με πλασέ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 68' ο Στόγια έκανε ωραία προσπάθεια στο χώρο του κέντρου και αφού πέρασε ανάμεσα από δύο αντιπάλους δοκίμασε το πόδι του από τα 30 περίπου μέτρα, με τον Αλεξίου να μπλοκάρει στη γωνία του. Ο Αλεξίου στη συνέχεια έκανε το βολέ, η άμυνα του Αχιλλέα αδράνησε, ο Μουστακλής ευνοήθηκε από τις κόντρες και από θέση τετ-α-τετ πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Οικονόμου για το 1-2. Στο 72' και στο 73' οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να τελειώσουν το ματς, χωρίς όμως αποτέλεσμα, κάτι που τελικά τους κόστισε βαριά. Συγκεκριμένα στο 72' από διαγώνια μπαλιά ο Τσάκαλος πήρε τη μπάλα στην περιοχή, όμως τη στιγμή που αποφάσισε να σουτάρει η μπάλα κόντραρε και ο Οικονόμου κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα, ενώ ένα λεπτό αργότερα, από εξαιρετική κάθετη πάσα του Τσάκαλου, όπου η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια αντιπάλου, ο Μουστακλής από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε, με τον Στόγια να σώζει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος. Στο 82' η ΑΕΚ είχε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Κίτσιος σέντραρε και ο Μουστακλής με κεφαλιά προς τα πίσω βρήκε τον Δόση που σούταρε στην κίνηση από τα όρια της περιοχής, όμως ο Οικονόμου μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα. Μάλιστα, στη συνέχεια της φάσης, ο Κοστρένι με σουτ από τα 25 περίπου μέτρα νίκησε τον Αλεξίου και ισοφάρισε σε 2-2. Στο 87ο λεπτό οι παίκτες του Αχιλλέα ολοκλήρωσαν την ανατροπή, όταν έπειτα από παράλληλο γύρισμα και προσωρινή απομάκρυνση των αμυντικών, ο Δήμου με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι για το 3-2. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως στο 89' και έπειτα από κόρνερ του Δόση, ο Οικονόμου μπλόκαρε την σκαστή κεφαλιά του Μπέτσα.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Βατός Παναγιώτης - Σαρλής Χρήστος

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Οικονόμου, Νούσιας, Τολιάκης, Κολιός (86' Νάσο), Κοστρένι, Στόγια, Βούλγαρης, Κολιογιάννης (61' Παππάς), Κατσούλης, Δήμου, Κωσταδήμας

ΑΕ Καμπής (Γιάννος): Αλεξίου, Στέργιος (86' Μπέτσας), Πλακιάς (67' Γόγολος), Ντούπης, Βλάρας, Τσάκαλος, Λύτος, Σταμάτης, Στούπας (71' Κίτσιος), Δόσης, Μουστακλής