Πάλεψαν, αλλά δεν τα κατάφεραν οι Φιλέλληνες Πέτα

Οι Φιλέλληνες Πέτα στάθηκαν πολύ καλά στο γήπεδο της ΕΠΣ Ηπείρου "Στάθης Τσανακτσής", όμως οι γηπεδούχοι χάρη σε ένα πέναλτι πήραν το προβάδισμα και στο τέλος έφτασαν στην πρόκριση με σκορ 2-0.

email : afizampa@gmail.com

Ο Κυπελλούχος ΕΠΣΗΠ, Θρίαμβος Σερβιανών, ήταν το φαβορί πρίν την έναρξη του παιχνιδιού, καθώς σύντομα θα σηκώσει την κούπα του πρωταθλητή και θα πανηγυρίσει την άνοδο στη Γ' Εθνική, όμως οι φιναλίστ του Κυπέλλου ΕΠΣΑ έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους, στάθηκαν αξιοπρεπέστατα στον αγωνιστικό χώρο και αν είχαν λίγη παραπάνω τύχη ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά. Πριν την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Άγγελου Κωστή, πρώην προέδρου του Θριάμβου που έφυγε πριν από λίγες μέρες από τη ζωή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Φιλέλληνες που είχαν να αντιμετωπίσουν και το γεγονός ότι έπαιζαν σε πλαστικό (γνώριμο για τους γηπεδούχους μιας και η φυσική τους έδρα στα Σερβιανά είναι με πλαστικό), ξεκίνησαν αρκετά καλά το παιχνίδι και είχαν μια κεφαλιά του Μπιρμπίλη και δύο φάσεις που ανακόπηκαν τελευταία στιγμή από τους αντίπαλους αμυντικούς, για να απειλήσουν στο 18ο λεπτό οι γηπεδούχοι με ένα σουτ του Διαμαντόπουλου λίγο έξω από το γωνία της μεγάλης περιοχής, με τον Γεροδήμο να βγάζει με το ένα χέρι σε κόρνερ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρα αγώνα, ο Θρίαμβος απείλησε εκ νέου, όταν σε σέντρα του Αλεξίου, ο Ηλίας πήρε την κεφαλιά-πάσα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Τσιγαρίδα να καλύπτει ωραία στο δεύτερο δοκάρι και να μην αφήνει τον Παράσχη από κοντά να σκοράρει. Στο 40' ο Γιάννης Σταμάτης με σουτ απείλησε ουσιαστικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με την μπάλα να αναπηδά πριν από αυτόν και να του βάζει δύσκολα, όμως στη συνέχεια απομάκρυναν πρώτοι οι αμυντικοί της ομάδας των Σερβιανών.

Στην επανάληψη, οι Φιλέλληνες απείλησαν και πάλι πρώτοι, με τον Μπιρμπίλη με κεφαλιά έπειτα από φάουλ του Σωτήρη Σταμάτη να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα προς την εστία. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού και σε μία ανύποπτη φάση ο Θρίαμβος κέρδισε πέναλτι. Έπειτα από βαθιά μπαλιά ο Κολιός δεν βρήκε τη μπάλα, ο Παράσχης πήγε πρώτος στη μπάλα και υπό την πίεση του Γρούμπα, απέναντι από τον Γεροδήμο, έπεσε στο έδαφος κερδίζοντας πέναλτι. Στην εκτέλεση, ο Γεροδήμος έπεσε στη σωστή γωνία, όμως ο Διαμαντόπουλος που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών πέτυχε το 1-0. Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν από νωρίς να καθαρίσουν την πρόκριση, όμως έπειτα από την εκτέλεση φάουλ του Διαμαντόπουλου, ο Παράσχης σημάδεψε από κοντά το οριζόντιο δοκάρι του Γεροδήμου. Οι Φιλέλληνες στη συνέχεια αναγκάστηκαν να γίνουν πιο επιθετικοί, όμως στο 75' το σουτ του Ροβίνα από πλάγια θέση δεν είχε αρκετή δύναμη και κατέληξε στην αγκαλιά του Κυρικλίδη, ενώ ένα λεπτό μετά σουτ του Γρούμπα μέσα από την περιοχή κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Στο 78' από κάθετη μπαλιά ο Ριστάνης βγήκε στην πλάτη της άμυνας, όμως το σουτ που έκανε από πλάγια δεν δυσκόλεψε τον Γεροδήμο. Στο 89' οι Φιλέλληνες έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση, όμως ο Γρούμπας στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από ωραία εκτέλεση φάουλ του Σταμάτη, αστόχησε. Για να φτάσουμε στο 91ο λεπτό, όπου ο Θρίαμβος βρήκε ανοιχτή την άμυνα της ομάδας του Πέτα, ο Ρέψης κέρδισε τη μπάλα και έδωσε πάσα στον Μαλάμο, που σε κενή εστία πλάσαρε, ο Γούλας πετάχτηκε, βρήκε την μπάλα και την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0, με τον Θρίαμβο να σφραγίζει την πρόκριση στη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Αμφίλοχο.

Διαιτητής: Σουλίδης (Κοζάνης)  Βοηθοί: Ιωαννίδης (Κοζάνης) - Πραχάλης (Κοζάνης)

Θρίαμβος Σερβιανών (Τάτσης Αλ.) : Κυρικλίδης, Μπάλλας, Μουζακίτης (46' Ριστάνης), Τζίμας, Βραχνός, Γιάκος, Αλεξίου (46' Ρέψης), Κομπίλας, Παράσχης (74' Τσιαφίτσας), Ηλίας (89' Μαλάμος), Διαμαντόπουλος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας Γ.) : Γεροδήμος, Τσιγαρίδας, Γούλας Π., Κολιός, Γρούμπας, Μπιρμπίλης, Ζιώρης, Σταμάτης Ι. (65' Βάσιος), Γείτονας, Σταμάτης Σ., Ροβίνας