Νίκη-ανατροπή με... αγγλικό σκορ για τον Αστέρα Ρόκκα

Δεύτερη σερί νίκη για τον Αστέρα Ρόκκα, αυτή τη φορά εκτός έδρας και με ανατροπή.

Νέα νίκη πέτυχε σήμερα στο "Γ. Γιολδάσης" σε εξ αναβολής παιχνίδι ο Αστέρας Ρόκκα, επικρατώντας με 3-5 των Ρακούν, και μάλιστα με ανατροπή, αφού το τέλος του ημιχρόνου τον βρήκε πίσω στο σκορ με 2-1. Η πρώτη μεγάλη φάση άνηκε στους φιλοξενούμενους, με τον Μήλιο να εκτελεί φάουλ και τον Κρεμίδα στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά να σημαδεύει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Λιόλιου. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ στο 13ο λεπτό, όταν από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και λάθος συνεννόηση με τον τερματοφύλακα, ο Βερλέκης πήρε την κόντρα από τον αμυντικό και σε κενή εστία πέτυχε το 1-0. Τα Ρακούν που είχαν και νέα φάση, με τον Γαλανό απέναντι από τον τερματοφύλακα να πλασάρει παράλληλα με το τέρμα, στο 27' διπλασίασαν τα τέρματα τους, όταν σε γύρισμα αμυντικού στον Κολιό, ο τελευταίος δεν βρήκε γεμάτα την μπάλα και την έστειλε έξω από την περιοχή στον Καραγκούνη, ο οποίος με λόμπα πέρασε την μπάλα από πάνω του για το 2-0. Παρά την ψυχρολουσία οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στο 32ο λεπτό, όταν ο Νίκος Μπαγιώργας πήρε την κάθετη πάσα και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Λιόλο στην κλειστή του γωνία. Λίγο αργότερα ο Αστέρας θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα, όταν από ωραίο συνδυασμό από τα αριστερά, ο Συγίζης γύρισε παράλληλα στον Χρυσόστομο Γκανιάτσα, ο οποίος απέναντι από το τέρμα έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας ευτύχησε να ισοφαρίσει σε 2-2 μόλις στο 47ο λεπτό, έχοντας την τύχη με το μέρος του, όταν σε γύρισμα του Κρεμίδα, ο Παλιούρας έστειλε τη μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του. Η ομάδα των Ρόκκα στη συνέχεια ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή στο 66ο λεπτό, όταν έπειτα από σέντρα του Κρεμίδα, ο Μήλιος πήρε μία πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια ο Φράγκος με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Λιόλιο για το 2-3. Στο 74' ο Μήλιος, έχοντας χάσει πιο πρίν σπουδαίες ευκαιρίες να καθαρίσει το παιχνίδι, έσπασε τη μπάλα στον νεαρό Γκανιάτσα, ο οποίος από κοντά σημείωσε το 2-4. Οι γηπεδούχοι στο 80' θα μπορούσαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι, όμως από την εκτέλεση φάουλ του Βερλέκη, ο Καραγκούνης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι. Λίγο αργότερα, Φράγκος, Μήλιος και Κρεμίδα, συνδυάστηκαν εξαιρετικά, με τον τελευταίο να βγάζει μόνο του το Νίκο Μπαγιώργα απέναντι στον Λιόλιο, και αυτός νικώντας τον για δεύτερη φορά στο παιχνίδι έκανε το 2-5. Το τελικό 3-5 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο Γαλανός από θέση τετ-α-τετ έπειτα από κόντρα επίθεση.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Γεωργούλας Βαλάντης - Στούπας Παύλος

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος): Λιόλιος, Μακρής, Μπουζάνης (70' Γεωργούλας Κ.), Παλιούρας (50' Μόσιαλος Θ.), Καρακώστας, Γαλανός, Τυρολόγος, Γκαρτζονίκας, Καραγκούνης, Μερκάι, Βερλέκης

Αστέρας Ρόκκα (Πάντος): Κολιός Θ., Λουάνι, Ζαρκάδας, Βάντζος Λ., Συγίζης, Φράγκος, Μπασιάκος (80' Ντεκούλης), Μήλιος, Γκανιάτσας Χ. (78' Μπαγιώργας Π.), Κρεμίδα, Μπαγιώργας Ν.