Άλμα παραμονής για τη Δόξα

Με τη νίκη έφυγε από τον Άγιο Σπυρίδωνα η Δόξα, ξεφεύγοντας μετά από καιρό από την επικίνδυνη ζώνη των μπαράζ.

Σημαντικότατη νίκη πέτυχε η Δόξα στην έδρα του Παναγροτικού, με σκορ 1-4, και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη μετά από αρκετό καιρό, αφήνοντας πίσω της την Προοδευτική Γραμμενίτσας. Στο 10ο λεπτό, φάουλ του Τσούμαλη έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γείτονα, για να φτάσουμε τρία λεπτά αργότερα, στο 0-1, όταν ο Βασιλάκης, που κουβαλάει την ομάδα της Δόξας φέτος, με εξαιρετική ατομική ενέργεια, κινήθηκε κάθετα από το χώρο του κέντρου κι αφού απέφυγε τρεις αμυνομένους, πλάσαρε το Γείτονα ανοίγοντας το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ του αγώνα και δύο λεπτά αργότερα, ο Αρτέμης απέφυγε τον προσωπίκο του αντίπαλο και γύρισε στην περιοχή, με τον Τσούμαλη με δυνατό σουτ να γράφει το 0-2, κόβοντας τα πόδια των γηπεδούχων. Ο Παναγροτικός προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς και είχε ένα σουτ του Θεοδώρου που μπλόκαρε ο Γαλάνης, χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση.

Στην επανάληψη, η Δόξα φρόντισε νωρίς νωρίς να καθαρίσει το ματς, με τον Πατσιαβούρα στο 50ο λεπτό, να κάνει την παράλληλη μπαλιά, και το Σιλιόγκα με προβολή να σημειώνει το 0-3. Ο Παναγροτικός μείωσε προσωρινά πέντε λεπτά αργότερα, όταν από λάθος του κεντρικού αμυντικού διδύμου της ομάδας της Δόξας, ο Λάζαρος έκλεψε την μπάλα και έφυγε απέναντι από το Γαλάνη τον οποίο και πλάσαρε για το 1-3. Η Δόξα ωστόσο ήταν ανώτερη και αφού απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις με τέταρτο γκολ, με σημαντικότερη ένα ωραίο μπάσιμο του Βελαέτη από δεξιά και σουτ στο δοκάρι, έφτασε στο τελικό 1-4, όταν ο Αρτέμης βρήκε κάθετα στο 83ο λεπτό, το Σιλιόγκα, μοιράζοντας τη δεύτερη ασίστ του στο ματς, με τον υψηλόσωμο επιθετικό να σκοράρει αντίστοιχα για δεύτερη φορά, τελειώνοντας το παιχνίδι.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Λάμπρου Χάρης - Πολύζος Κων/νος

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος) : Γείτονας, Χαλάστρας, Νάσκαρης, Μυφταράι, Θεοδώρου Γ., Θεοδώρου Ε., Ζαρκαδούλας (50' Κωλέτσης), Μένα, Γεωργάρας, Τσεβρενίδης, Λάζαρος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Γαλάνης (86' Νάσης) Βελάετης (84' Τάτσης Χ.), Χαϊντάρι, Θεοδωρής, Στέργιος, Αρτέμης, Τσούμαλης (73' Τάγκας), Τάτσης Δ., Πατσιαβούρας, Βασιλάκης (78' Στασινούλας), Σιλιόγκας