Με το δεξί ο Ηρόδοτος

Δυναμικά εκίνησε τη νέα σεζόν ο Ηρόδοτος, επικρατώντας στην παραδοσιακά δύσκολη έδρα του Νεοχωρίου, με 0-3.

Με το δεξί ξεκίνησε τη χρονιά ο Ηρόδοτος Καλογερικού, περνώντας εντυπωσιακά, από το Νεοχώρι με 0-3. Η πρώτη φάση ανήκε στους γηπεδούχους με ένα σουτ του Κωσταδήμα να περνά λίγο πάνω από την εστία του Οικονόμου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με γκολ, όταν στο 13ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ στην πλάτη της άμυνας, πετάχτηκε ο Γιώτης και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά πάνω από τον τερματοφύλακα, άνοιξε το σκορ. Ακόμα μία καλή φάση για τους γηπεδούχους, ήρθε στο ημίωρο, με τον Γεωργίου να πλασάρει άουτ έπειτα από γύρισμα του Γιώτη. Οι γηπεδούχοι απείλησαν λίγα λεπτά αργότερα, από εκτέλεση κόρνερ, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν την ισοφάριση.

Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, ο Αχιλλέας απείλησε με φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή των αντιπάλων, όμως τα σουτ που επιχείρησαν οι παίχτες του κόντραραν, και η μπάλα απομακρύνθηκε. Στο 49ο λεπτό Γιώτης, Γεροκώστας και Γεωργίου άλλαξαν ωραία την μπάλα, με το Χουλιάρα να γίνεται αποδέκτης, να πλασάρει από πλάγια στο δοκάρι και τον Γκαναβία να επιχειρεί προ κενής εστίας να σκοράρει αλλά τον Νάτσιο με το χέρι να σταματά τη μπάλα και να υποδεικνύεται πέναλτι. Ο Καραμέτσιος ανέλαβε την εκτέλεση, και δε λάθεψε για το 0-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα μια καλή φάση στο 65', με την κεφαλιά του Γιώτη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ να περνά ελάχιστα άουτ. Το σκορ έκλεισε στο 80ο λεπτό, με νέα εκτέλεση πέναλτι του Καραμέτσιου, όταν ανατράπηκε εντός περιοχής ο Ρώσσιος, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αλλάξουν κάτι στο ματς και να γνωρίζουν την ήττα.

Διαιτητής : Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί : Σωτηρίου Νεφέλη - Στούπας Παύλος

Παρατηρητής διαιτησίας : Τσιμπερλένιος Φάνης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Δήμος (46' Πάνος), Γιαννούλης, Βέλο, Τολιάκης, Νάτσιος (85' Ανδρέας), Λούκα (78' Αρτεμις), Στόγια, Βούλγαρης, Τσέλα, Κωσταδήμας, Φάκος (65' Κοστρένι)

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου, Χουλιάρας Α., Χουλιάρας Ν., Χεμπέγια, Καραμέτσιος, Γιώτης (75' Ευαγγέλου), Ρώσσιος, Στεργίου (23' Γεωργίου Ν.), Παναγιώτου, Γεροκώστας, Γκαναβίας