"Διπλό" μέσα στην Ανέζα για τη Νίκη Καλαμιάς

Σημαντική νίκη μέσα στην Ανέζα πέτυχε η Νίκη Καλαμιάς, επικρατώντας με 0-1.

Μία άτυπη ρεβάνς πήρε η Νίκη Καλαμιάς, μέσα στο γήπεδο της Ανέζας, για τον αποκλεισμό της στο Κύπελλο στο ίδιο γήπεδο, προ δύο εβδομάδων, επικρατώντας με 0-1, παρουσιάζοντας πολύ βελτιωμένο πρόσωπο, ειδικά στο επιθετικό κομμάτι. Το πρώτο μέρος, δε διεκδίκησε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, με μάχες στο χώρο του κέντρου, και μόνη πολύ αξιόλογη φάση ένα σουτ του Μπακοχρήστου στο 20', που έδιωξε δύσκολα ο Τσαμπάς στη γωνιά του.

Στο δεύτερο μέρος, η Νίκη έφευγε στην επίθεση με αξιώσεις, και το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο, αν δεν ήταν ο Τσαμπάς σε εξαιρετική μέρα. Στο 60ο λεπτό, ο Μπακοχρήστος σέντραρε ωραία, και ο Γκυζέλης, έστρωσε στο Μουζακίτη, που σούταρε έξω από την περιοχή, για να αλλάξει η μπάλα πορεία, για το 0-1. Δύο λεπτά μετά, ο Γκυζέλης έπιασε ωραίο μονοκόμματο σουτ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι. Στο 65', από ωραία πάσα του Ζιώγα, ο Μπακοχρήστος στο τετ α τετ νικήθηκε από τον Τσαμπά, ενώ ένα λεπτό μετά, από σέντρα του τελευταίου, ο Μουζακίτης, με κεφαλιά σημάδεψε λίγο άουτ. Στο 75ο λεπτό, στη μοναδική καλή ευκαιρία της Ανέζας, ο Μπαλάγκας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Τσαμπάς, κράτησε την Ανέζα στο παιχνίδι, βγάζοντας εντυπωσιακά σουτ του Σταματούκου. Στο 90ο λεπτό, ο γκολκίπερ της Ανέζας ξανασταμάτησε τον Μπακοχρήστο, με το 0-1 όμως να παραμένει και τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Παπανίκος Βαγγέλης

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Τσαμπάς, Αβραμίδης, Μητσαράς, Μυτικιώτης, Μπαλάγκας, Ρούμπος (76' Μπάφας), Σιώζος (46' Ντούλας), Κοτρότσιος, Τσαμπάς (61' Ιωάννου), Ζώης, Παπαγεωργίου

Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας) : Λαζανάς, Τζώρας, Ευθυμίου, Νταλάκας, Κατσιγιάννης, Καραχάλιος Αρ., Γκυζέλης, Ζιώγας, Μουζακίτης (93' Κατσιγιάννης), Μπακοχρήστος (90' Μάης), Κριτσιμάς (68' Σταματούκος)