Φιλική «εξάρα» από τον Αχέρων για τη Δόξα

Φιλική μεν, βαριά δε, η ήττα (0-6) της Δόξας από τον Αχέρων Καναλακίου, ο οποίος βέβαια ετοιμάζεται να πρωταγωνιστήσει και φέτος στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.

Διεξήχθη πριν από λίγη ώρα στο γήπεδο «Γεώργιος Γιολδάσης» η φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στην Δόξα Άρτας και τον ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μία άνετη φιλική νίκη με τελικό σκορ 0-6. Η διαφορά δυναμικότητας ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, με την ομάδα του Καναλακίου να φτάνει στην περιοχή της Δόξας με ευκολία και να χάνει ευκαιρίες για ακόμη περισσότερα τέρματα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά στον αγώνα, με τον Παππά να αποκρούει αρχικά φάουλ του Κυριάκη, ενώ με τη βοήθεια του δοκαριού κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ από κεφαλιά του Νικολάου. Το σκορ άνοιξε στο 20ο λεπτό ο αρτινός Γιάννης Γούλας με σουτ από μακρινή απόσταση, ενώ ένα λεπτό μετά ο Νικολάου με νέο μακρινό σουτ νίκησε εκ νέου τον Παππά για το 0-2. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Βασιλειάδης με πλασέ πέτυχε το 0-3, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μπλέτσας με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι.

Στην επανάληψη, ο Αχέρων κατάφερε να πετύχει και τέταρτο τέρμα στο 55ο λεπτό, όταν από γύρισμα του Δημήτρη Κυριάκη, ενός ακόμη ποδοσφαιριστή που μεταγράφηκε πέρυσι από την ΑΕ Καραϊσκάκης στην ομάδα του Καναλακίου, ο Τσιγαρίδας άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Δέκα λεπτά αργότερα ο ο Ζδράβος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ έκανε το 0-5, για να διαμορφώσει το τελικό 0-6 στο 80' ο Ελέζι, έπειτα από αντεπίθεση.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης

Δόξα Άρτας (Νίκου): Παππάς, Δήμος, Στέργιος, Αράπης, Τσιγαρίδας, Τυρολόγος, Καλόγηρος, Οικονόμου, Στασινούλας, Θανάσης, Σιλιόγκας
αγωνίστηκαν και οι: Βελαέτης, Τομουτζόγλου, Πατσαβούρας, Νάσης, Κάλλιας, Πάχης, Παχούλας, Αντωνίου

Αχέρων Καναλακίου (Ντούρος): Βαρέλης, Ζδράβος, Μελλιγιώτης, Βραχνός, Πάνου, Γούλας, Κόλλινς, Κυριάκης, Βασιλειάδης, Νικολάου, Μπλέτσας
αγωνίστηκαν και οι: Φράγκος, Πότσης, Μάρκος, Ραφαήλ, Λουκούμης, Βασιλείου, Φέτσης, Ελέζι