Στο δεύτερο μέρος έκαμψε την αντίσταση των Τζουμέρκων η ΑΕΞ

Στο δεύτερο μέρος ανέβασε ρυθμούς η ΑΕΞ, και πέρασε από τα Τζουμέρκα με το ευρύ 1-5.

Αύξησε τη διαφορά της από την τρίτη θέση η ΑΕ Ξηροβουνίου, που έκαμψε την αντίσταση του ανεβασμένου στα τελευταία παιχνίδια ΑΟΚ Τζουμέρκων, στο β' μέρος, επικρατώντας τελικά με 5-1. Στο πρώτο μισό, οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ, έχοντας ευκαιρίες κυρίως με το Δόση που δεν κατάφερε όμως να σκοράρει, ενώ από τη μεριά του ο ΑΟΚ είχε μια επικίνδυνη φάση σε γέμισμα του Κωνσταντινίδη που ανάγκασε τον Αλεξίου σε δύσκολη επέμβαση.

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν διαφορετική, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 51ο λεπτό, όταν από σέντρα του Ανυφαντή, ο Πλακιάς με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Οι γηπεδούχοι απάντησαν δέκα λεπτά αργότερα, με πέναλτι που κέρδισε ο Κούρτης από τον Αλεξίου, και μετέτρεψε σε γκολ ο Στύλιος, φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία. Η ΑΕΞ αντέδρασε άμεσα και στο 63' με τον ίδιο τρόπο ξαναπήρε το προβάδισμα, όταν ο Πλακιάς ανατράπηκε από τον Γιώργο Κατσάνο, και ο Βίτσιος έγραψε από την άσπρη βούλα το 1-2. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Δόσης και στο 80ο λεπτό, με σουτ έγραψε το 1-3, για να βρει λίγο αργότερα με ωραία μπαλιά τον Κυριαζή, που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα για τέταρτη φορά στα δίχτυα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε λίγο πριν το τέλος και πάλι ο Δόσης, με δυνατό σουτ, με την ΑΕΞ να παίρνει τελικά ένα τρίποντο, που από το σκορ μοιάζει εύκολο.

Διαιτητής : Σαρλής Χρήστος Βοηθοί : Παπανίκος Βαγγέλης – Τράμπας Θωμάς

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Παπαχρηστάκης) : Καραμπούλας, Κουτρομάνης Ηλ., Τσιμπλοκούκος, Κωνσταντινίδης (84' Γάτας), Κατσάνος Γ., Σπανός (68' Βόιδαρος), Κούρτης (74' Κυριαζόπουλος), Στύλιος, Κοντοδήμας, Διονύσης Ν., Κολοκύθας (84' Κατσάνος Κ.)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Αλεξίου, Δόσης Αν., Ανυφαντής, Καλιακάτσος, Βίτσιος, Κοσταντίνι, Νίκου (87' Σιαμέτης), Κυριαζής, Δόσης Αρ., Πλακιάς, Γκυζέλης (84' Μητροπάνος)