Εύκολη νίκη στο Νεοχώρι με 0-4 για τους Φιλέλληνες

Εύκολη νίκη με 0-4 επί του Αχιλλέα Νεοχωρίου πήρε η ομάδα του Πέτα, καθώς κατάφερε και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή. Μόλις στο 4ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σταμάτη, ο Τσιγαρίδας με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-1. Στο 20' ο Σταμάτης από δημιουργός έγινε σκόρερ και με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι, σημειώνοντας το 0-2. Στο 43' οι Φιλέλληνες καθάρισαν την υπόθεση "τρίποντο", όταν από ωραίο συνδυασμό Σταμάτη και Ροβίνα η μπάλα κατέληξε στον Ζιώρη, ο οποίος με διπλή προσπάθεια πέτυχε το 0-3

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι παρά το 0-3 δεν κατέβασαν ταχύτητα, και στο 50' ο Ροβίνας είχε ένα καλό σουτ που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 55' ο Μπιρμπίλης με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Τελικά, με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού οι Φιλέλληνες πέτυχαν ακόμα ένα τέρμα, όταν από συνεργασία Σταμάτη και Ροβίνα ο Αθανασιάδης έγινε κάτοχος της μπάλας και με πλασέ από πλάγια θέση διαμόρφωσε το τελικό 0-4. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της τιμής, όμως το σουτ του Κωσταδήμα εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Πουσκούλογλου που πέρασε ως αλλαγή στον αγώνα.

Διαιτητής: Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί: Νούσιας Οδυσσέας - Παπανίκος Βαγγέλης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Χαλκιάς, Κολιός (55' Γιαννούλης), Κολιογιάννης (70' Βέλο), Νάτσιος, Κοστρένι, Πάνος (55' Artenis), Βούλγαρης, Δήμος (55' Δήμου), Cela, Κωσταδήμας, Λούκα

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Γεροδήμος (62' Πουσκούλογλου), Βάσσιος (46' Μακρής), Κολιός, Γούλας Α., Γούλας Π., Ζιώρης, Τσιγαρίδας, Σταμάτης Σ. (70' Κώστας), Αθανασιάδης (58' Σερβετάς), Ροβίνας, Μπιρμπίλης