Σαρωτικός ο Αχιλλέας κόντρα στον Ηρόδοτο

Σημαντική και ευρεία νίκη πέτυχε ο Αχιλλέας, στο ντέρμπυ των χαμηλών πατωμάτων της βαθμολογίας, επικρατώντας του Ηρόδοτου με 5-0.

Σημαντικό βήμα παραμονής για την ομάδα του Αχιλλέα Νεοχωρίου μετά την ευρεία νίκη που σημείωσε με σκορ 5-0 απέναντι στον Ηρόδοτο Καλογερικου.Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα με την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να σημειώνεται με την συμπλήρωση των 20 πρώτων λεπτών όταν σε εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων ο Δημητρίου εξουδετέρωσε δις τον κίνδυνο αποκρούοντας κεφάλια και εν συνεχεία ενστικτωδώς σουτ εντός της μικρής περιοχής. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, με τον Σιόζο να μη μπορεί όμως να σκοράρει από πλεονεκτική θέση με το κεφάλι στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα μία ευκαιρία σε σουτ του Κωσταδήμα που έδιωξε με τα πόδια ο Δημητρίου. Η ομάδα του Αχιλλέα συνέχισε να έχει την υπέροχη και να φτάνει με μεγαλύτερη ευχέρεια στην αντίπαλη περιοχή και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 36ο λεπτό με το Φάκο να σκοράρει με σουτ εκτός περιοχής, για το 1-0. Ο Ηρόδοτος απάντησε άμεσα με διπλή χαμένη ευκαιρία. Συγκεκριμένα, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Καπλανάι βγήκε σε πλάγια θέση σούταρε δυνατά, ο Κόπανος έδιωξε προσωρινά, με τον Ρώσσιο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας να πλασάρει προ της εστίας όμως τον Κόπανο και πάλι, να αποκρούει ενστικτωδώς και να μαζεύει την μπάλα.

Στην επανάληψη,η ομάδα του Αχιλλέα μπήκε και πάλι πιο δυνατά και έκανε δύο τα τέρματα της στο 53' με το Σκάρα να σκοράρει με προβολή έπειτα από σέντρα σε εκτέλεση φάουλ του Φάκου. Οι γηπεδούχοι δε σταμάτησαν να πιέζουν και έφτασαν στο 3-0 στο 75ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση πέναλτι του Κωσταδήμα, μια ποινή που κέρδισε ο Φάκος από τον Δημητρίου. Ο Καπλανάι είχε ένα καλό σουτ στο 80ο λεπτό, όμως όχι απλά δε μείωσε ο Ηρόδοτος, αλλά ο Αχιλλέας δεν έριξε το ρυθμό του, και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Στο 83ο λεπτό, έκανε 4 τα τέρματα του με ωραία κεφαλιά του Τσέλα, ενώ τρία λεπτά αργότερα, το σκορ έκλεισε μετά από ωραίο πάρσιμο της μπάλας και σουτ του Χ. Νάτσιου στη γωνία της εστίας του Δημητρίου. Με τη νίκη αυτή, ο Αχιλλέας ξεπέρασε στη βαθμολογία το σημερινό του αντίπαλο, και έκανε ένα βήμα προς την αποφυγή των μπαράζ και την απευθείας παραμονή του στην κατηγορία.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Κυριακου Χρήστος - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Κόπανος, Κολιογιάννης (59' Παππάς), Τσέλα, Τολιάκης (86' Νάτσιος Δ.), Σκάρας, Βούλγαρης, Πάνος, Γιαννούλης, Φάκος (75' Κοστρένι), Κωσταδήμας, Νάτσιος Χ.

Ηρόδοτος Καλογερικού (Παύλου) : Δημητρίου, Χουλιάρας, Ρώσσος (54' Παύλου), Hebeja, Καραμέτσος, Γκανάρας, Νούσιας, Ρώσσιος, Νίκου Γ.-Χ. (32' Παναγιώτου), Καπλανάι, Σιόζος