Επίδειξη δύναμης από τη Φλωριάδα

Με το ενάμισι χέρι στον τίτλο βρίσκεται ο ΑΟ Φλωριάδα, μετά τη νίκη του επί της ΑΕΞ με 1-5.

Επιβλητική νίκη πέτυχε η Φλωριάδα, κόντρα στην ΑΕ Ξηροβουνίου, και βρίσκεται πλέον αγκαλιά με τον τίτλο, καθώς μετά τη νίκη της Καμπής επί της Μέλισσας, της αρκεί μια ισοπαλία στα υπολειπόμενα τέσσερα παιχνίδια, για να χριστεί Πρωταθλήτρια στο Α' τοπικό. Αξίζει για πολλοστή φορά να γίνει ειδική μνεία στον εκπληκτικό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Γραμμενίτσας, που φιλοξένησε το σημερινό ματς. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, ωστόσο η ΑΕΞ έκανε το "λάθος" να προηγηθεί στο 8ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Καλιακάτσο, που πλάσαρε για το 1-0. Η Φλωριάδα αντέδρασε και στο 11' είχε κεφαλιά με τον Κακάβα που έφυγε μόλις άουτ, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Μήτσιος βγήκε σε θέση τετ α τετ, όμως νικήθηκε από τον Αλεξίου. Η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει, και στο 19ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μαργαρίτη, ο Νικοπολίδης πήρε την κεφαλιά πιο ψηλά απ' όλους και έγραψε το 1-1. Οι πρωτοπόροι συνέχισαν να πιέζουν και πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 29', όταν από μπαλιά του Λύτου, ο Μαργαρίτης άφησε την μπάλα για τον Αποστόλου, εκείνος με προσωπική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή, και με ωραίο αριστερό σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Αλεξίου, για το 1-2. Στο 35' ο Μαργαρίτης έφτασε κοντά στο γκολ, όμως το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Τελικά, το 1-3 ήρθε στο 38ο λεπτό, όταν και πάλι ο δραστήριος σήμερα Αποστόλου κέρδισε πέναλτι από τον Καλιακάτσο, και ο Μήτσιος αν και σε πρώτο χρόνο νικήθηκε από τον Αλεξίου, στην επαναφορά σκόραρε από κοντά.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός όπως ήταν λογικό έπεσε, με την ΑΕΞ να προσπαθεί χωρίς αποτέλεσμα να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα της Φλωριάδας. Στο 59ο λεπτό, ο Τσίρος μοίρασε ωραία στο Μαργαρίτη, που ψύχραιμα απέναντι από τον Αλεξίου, σούταρε στη γωνία για το 1-4. Το τελικό σκορ για τη Φλωριάδα που πάτησε αρκετές φορές στην περιοχή του Ξηροβουνίου μέχρι τη λήξη του ματς, διαμορφώθηκε στο 81ο λεπτό, όταν ο Λύτος βρήκε στην πλάτη της άμυνας το Μήτσιο, που είχε το χρόνο να κοντρολάρει και να πλασάρει ψύχραιμα τον Αλεξίου, για το 1-5. Με τη νίκη αυτή, η Φλωριάδα έφτασε στους 14 βαθμούς, όντας στο +11 από τη δεύτερη θέση και μόνο με αυτοκτονία θα απωλέσει το φετινό τίτλο του Πρωταθλητή.

Διαιτητής : Μαγιάννης Χρήστος  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Αλεξίου, Καφαλής, Ανυφαντής (85' Σιαμέτης), Κοσταντίνι, Καλιακάτσος, Βίτσιος, Γρύλλης (80' Μητροπάνος), Κυριαζής, Δόσης, Νίκου, Γκυζέλης (60' Νταλάκας)

ΑΟ Φλωριάδα (Χρήστου) : Μπακόλας, Αποστόλου, Καλαμπούκης, Κακάβας (60' Σπύρου), Λύτος, Κατσαρός, Τσίρος (59' Μανιφάβας), Νικοπολίδης, Μήτσιος (85' Καραδήμας), Μαργαρίτης, Αντωνίου (70' Γκαναβίας)