Σπουδαίο διπλό για την Προοδευτική στο Καλογερικό

Πολύ σημαντική νίκη για την Προοδευτική μέσα στο Καλογερικό με 1-2, που τη φέρνει κοντά στην αποφυγή των play-out.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα της Προοδευτικής στο Καλογερικό ενάντια στον τοπικό Ηρόδοτο, μία νίκη της δίνει ακόμα ελπίδες για απευθείας εξασφάλιση παραμονής. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν συντηρητικά το παιχνίδι με την πρώτη ουσιαστικά μεγάλη φάση να ανήκει στους γηπεδούχους, όταν και πήραν κεφάλι στο σκορ. Έπειτα από σέντρα του Καπλανάι, σε εκτέλεση φάουλ στο 44', η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Υφαντή. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο απάντησαν στο αμέσως επόμενο λεπτό, ισοφαρίζοντας με τον Κόνιαρη από το σημείο του πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε αμυντικός των γηπεδούχων.

Με το 1-1 σκορ ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με σκοπό να πετύχουν κάποιο τέρμα, και έχασαν ορισμένες κλασικές ευκαιρίες. Αρχικά έπειτα από πλαγιοκόπηση από αριστερά οι Χουλιάρας και Παναγιώτου με προβολή δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα, ενώ αργότερα ο Υφαντής έδιωξε με δυσκολία στη γωνία του σουτ που επιχείρησε ο Γιώτης εκτός περιοχής. Στο μεσοδιάστημα, οι φιλοξενούμενοι που απειλούσαν κυρίως στην κόντρα είχαν δύο ευκαιρίες σε σουτ των Γαβριήλ Πανέτα και Κόνιαρη. Τελικά η Προοδευτική πήρε το πολυπόθητο τρίποντο στο 90', όταν μετά από εκτέλεση φάουλ και αδράνεια της άμυνας του Καλογερικού ο Γαβριήλ Πανέτας σκόραρε από κοντά με κεφαλιά, γράφοντας το τελικό 1-2. Στα τελευταία λεπτά, δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να χάνουν ακόμα μία πολύ καλή ευκαιρία, όταν ο Καραμέτσος σούταρε εντός περιοχής, με τον αειθαλή Υφαντή, να διώχνει με υπερένταση στη γωνία του, και να κρατά τη νίκη για την ομάδα του.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Γκόκα Κατερίνα

Ηρόδοτος Καλογερικού (Παύλου) : Νούσιας, Χουλιάρας Α., Γκανάρας, Hebeja, Καραμέτσος, Σιόζος, Παύλου, Παναγιώτου, Γιώτης (51' Ιωάννου), Καπλανάι, Χουλιάρας Ν.

Προοδευτική Γραμμεννίτσας (Καρατζάς) : Υφαντής, Κακιώνης, Νύχτης, Κόνιαρης, Δερβίλης, Κουτσιμπέλας, Πανέτας Γαβ., Νάτσιος, Ζίου (73' Λιόλιος - 90' Νάτσιος Γ.), Πανέτας Γιωρ., Σκορίλας (46' Βέτσιος)