Διπλό τετράδας για την Καμπή

Τρίτο διαδοχικό διπλό για την Καμπή στην Α' κατηγορία, επικράτησε 1-0 της Φιλοθέης στα Ρόκκα και βρέθηκε στην τετράδα της βαθμολογίας.

Μετά το ξεκίνημα των τεσσάρων σερί ισοπαλιών με Δόξα, ΑΕΚΠ, Αναγέννηση και Αγ. Αναργύρους, η ομάδα της Καμπής κατέκτησε χθες την τρίτη σερί εκτός έδρας νίκη μετά τις αναμετρήσεις με ΑΕΞ και Παναγροτικό, επικρατώντας αυτή τη φορά με 0-1 επί τις Φιλοθέης, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στα Ρόκκα, και σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Αντίθετα οι τυπικά γηπεδούχοι γνώρισαν τρίτη σερί ήττα και έπεσαν στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο δεκάλεπτο, όταν από επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα του Δήμου η μπάλα πέρασε απ' όλους, με την ομάδα της Φιλοθέης να απαντά στο ημίωρο με μία κεφαλιά του Κατσιγιάννη που πέρασε λίγο άουτ. Στην τελευταία φάση του α' μέρους, η ΑΕΚ είχε δοκάρι σε σουτ του Δημουλιά από πλάγια θέση, με τη μπάλα στη συνέχεια να χτυπά στην πλάτη του τερματοφύλακα και να καταλήγει κόρνερ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ με τον Φελέκη, όταν σε ισάριθμες προσπάθειες και από θέση τετ-α-τετ, ο εξτρέμ της ΑΕΚ πλάσαρε αδύναμα, με τον γκολκίπερ της Φιλοθέης να τον σταματά. Η Φιλοθέη είχε τη στιγμή της πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Κουτσούμπας βρέθηκε απέναντι από τον Γεροδήμο, τον οποίον προσπάθησε να κρεμάσει, όμως ο έμπειρος γκολκίπερ της Καμπής το νίκησε. Τελικά, η ΑΕΚ βρήκε το γκολ της νίκης στο 70ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Σταμάτη, ο συνήθης ύποπτος Δήμος με κεφαλιά έκανε το 0-1. Ο ΑΟΦ προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως η κεφαλιά του Βασιλάκου μετά από εκτέλεση κόρνερ κατέληξε άουτ. Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν ο Π. Δήμος ανατράπηκε από τον Σιαπέρα και κέρδισε πέναλτι, όμως ο κατά συνθήκην στην αναμέτρηση γκολκίπερ και ως γνωστόν ένας εκ των προπονητών της Φιλοθέης, το έβγαλε!

Διαιτητής: Μπαΐλης Νίκος  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Βαρέλης Βασίλης

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας Χρ. - Σιαπέρας Ι.): Σιαπέρας Χρ., Τσιάπαλης, Ευθυμίου, Τρούλης, Μάρκος, Κατσιγιάννης, Β., Κύρκος, Παππάς Μ. (80' Τολιάκης), Κουτσούμπας, Γιαννούλης Δ., Βασιλάκος (85' Λαζανάς)

ΑΕ Καμπής (Γιάννος): Γεροδήμος, Παλιάτσος, Γόγολος, Τζουμάκας Κ., Γαλάνης, Σταμάτης (46' Σταμάτης Σωτ.), Τζουμάκας Δ., Δημουλιάς (70' Γκανάρας), Νίκαρης (90' Στούπας), Δήμος, Φελέκης (87' Κίτσος Γ.)