Ένα γκολ του Λουκίνα ήταν αρκετό για τον Καραϊσκάκη, 1-0 την Καλλιθέα

Ο Καραϊσκάκης επικράτησε 1-0 της Καλλιθέας εντός έδρας και επέστρεψε άμεσα στις νίκες, πιάνοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας τη Δόξα Δράμας και τον Απόλλωνα Λάρισας, που αγωνίζονται αύριο.

Η περιγραφή του παιχνιδιού, είναι μια προσφορά της επιχείρησης :

ΓΕΝΙΚΟ ΦΥΤΩΡΙΟ ΑΛΕΞΗ
Κατασκευή γκαζόν - Φυτά - Διαμόρφωση κήπων
Διόδια Πέτα Άρτας (έναντι Στρατοπέδου Παπακώστα)
τηλ. 2681083900 , 2681083970
κιν. 6972677900 , 6972017178

Ένα γκολ, από τον συνήθης ύποπτο Γιάννη Λουκίνα, ήταν αρκετό στον Καραϊσκάκη ώστε να πάρει τη νίκη επί της Καλλιθέας. Η αρτινή ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε πρώτη στο 3ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Παπανίκου από τα δεξιά, ο Λουκίνας με κεφαλιά από κοντά, έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Στο 7ο λεπτό, ο Μακρής έκανε την κάθετη πάσα, ο Δημητριάδης πήγε στη μπάλα και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, σε μία οριακή φάση. Στην επόμενη φάση ο Ταλέντο έκανε διαγώνια κίνηση και πάτησε περιοχή, όμως το σουτ του οποίου έλεγχε ο Μέλκας, πέρασε δίπλα από την εστία του. Στο 12' από σέντρα του Παπανίκου, ο Λουκίνας πήρε και πάλι την κεφαλιά, όμως αυτή τη φορά ο Κουτογλίδης τον σταμάτησε με τα πόδια, για να απαντήσει με νέο σουτ ο Ταλέντο έξω από την περιοχή, με τον Μέλκα να αποκρούει στη γωνία του με διπλή προσπάθεια. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Παπανίκου έψαξε ο ίδιος το γκολ, έπειτα από ένα-δύο με τον Ρανγκέλοφ, όμως ο γκολκίπερ της Καλλιθέας με το ένα χέρι απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο α' μέρος ο Καραϊσκάκης προσπαθούσε πιο ορθολογικά να δημιουργήσει φάσεις στην αντίπαλη περιοχή, με τους φιλοξενούμενους που παρατάχθηκαν με το αμυντικογενές 5-4-1, να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το όποιο λάθος και να χτυπήσουν στην κόντρα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 40' και μετά από αρκετή ώρα, οι γηπεδούχοι είχαν ένα άστοχο σουτ από τον Ρανγκέλοφ, ο οποίος έκανε ένα κακό παιχνίδι και μετά από αυτή του την ενέργεια αντικαταστάθηκε. Στο 43ο λεπτό, ο Λουκίνας βρήκε τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Μακρής με εξαιρετική πάσα έβγαλε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας μόνο του απέναντι στον Κουτογλίδη, και με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 1-0, σε ένα κομβικό σημείου του παιχνιδιού, λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, με τους γηπεδούχους να δείχνουν να επαναπαύονται στο εύθραυστο 1-0. Στο 56' ο Γκέτσι στην κόντρα επίθεση είχε ένα σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, το οποίο δεν ανησύχησε τον Μέλκα, ενώ στο 61' από λάθος στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Ταλέντο μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στην αγκαλιά του Μέλκα, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και ένα φάουλ του ίδιου παίκτη δύο λεπτά αργότερα. Από την πλευρά της η αρτινή ομάδα που είχε δύο άστοχα σουτ, εκτός περιοχής, με τους Κυριάκη και Μακρίδη, έφτασε κοντά στο 2-0 στο 81ο λεπτό, όταν μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Κόλλινς έδωσε στον Δημητριάδη, ο οποίος από τη γωνία της μικρής περιοχής με διαγώνιο πλασέ έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ. Και ενώ η Καλλιθέα προσπαθούσε να απειλήσει με κάποια από τις στημένες φάσεις που κέρδισε, ο Κυριάκης στο 92' σπατάλησε την ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ για την ομάδα του, όταν από μπαλιά και κεφαλιά πάσα προς τα πίσω του Δημητριάδη, από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε αδύναμα με το εξωτερικό, με τον Κουτογλίδη να αποκρούει με τα πόδια, στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Τέλος, να σας ενημερώσουμε ότι στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ο Πανσερραϊκός ηττήθηκε εντός έδρας από τον ΑΟ Χανιά Κισαμμικό με 0-2.

Διαιτητής : Τάσης (Ηπείρου) Βοηθοί : Μανασής (Τρικάλων) - Μάνος (Λάρισας)
4ος : Τσέτσιλας (Γρεβενών)

Γκολ : Λουκίνας 43'

Κίτρινες : Χούσος 50', Καραγιαννίδης 64', Κόλλινς 70', Μακρής 91' / Μάκο 10', Ταλέντο 32', Ζεζάι 72', Χοτζάλι 83', Ντιακιτέ 87', Καντέ 91'

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου) : Μέλκας, Παπανίκου, Μακρίδης, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Μακρής, Ρανγκέλοφ (40' Κυριάκης), Χούσος (65' Κόλλινς), Λουκίνας, Δημητριάδης, Ψιάνος (87' Κουσίδης)

Καλλιθέα (Παντέλης) : Κουτογλίδης, Ντιακιτέ, Ζεζάι (77' Γλυνός), Παπαγγελής, Καντέ, Μίγγος (46' Ταμπάκης), Μάκο (46' Παυλής), Ταλέντο, Συριόπουλος, Χοτζάλι, Γκέτσι