Με γκολ των Νικοπολίδη και Μπαλάφα, ΑΕΞ-ΑΟ Φλωριάδας 0-2

Ένα όμορφο γκολ του Νικοπολίδη και ένα τέρμα του Μπαλάφα τα οποία σημειώθηκαν στο β' ημίχρονο, οδήγησαν τη Φλωριάδα στο 2-0 επί της ΑΕ Ξηροβουνίου στην Καμπή και στην διατήρηση της απόστασης από τον πρωτοπόρο Σκουφά.

Η περιγραφή του αγώνα είναι μία προσφορά από το :

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ του Γιάννη Τόλη
στη Φιλιππιάδα - Χατζηκώστα 5
Τηλ. 2683022220 Κιν. 6949212467

"Γάμοι - Βαπτίσεις - Τούρτες γενεθλίων όλα στο ζαχαροπλαστείο Τόλης"

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησαν αρκετές φάσεις για γκολ στο α' ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν δίχτυα. Στο 1ο λεπτό από κόρνερ του Μαργαρίτη, ο Κατσαρός στο 1ο δοκάρι πλάσαρε άουτ. Στο 3' ο Μαργαρίτης σε εκτέλεση φάουλ πλάκαρε στον Νικοπολίδη, ο οποίος σούταρε λίγο άουτ, ενώ στο 6ο λεπτό ο Μαργαρίτης και πάλι τροφοδότησε τον Αντωνίου, ο οποίος από καλή θέση σούταρε ελάχιστα άουτ. Στο 8' ο Αντωνίου μπούκαρε από τα δεξιά και γύρισε στον ολομόναχο Καλαμπούκη, με τον τελευταίο αν και καθυστερημένα να σουτάρει και να αναγκάζει τον Τσάϊμο να πέσει στη γωνία του και να παραχωρήσει κόρνερ. Στο 24' ο Μαργαρίτης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και από ένα όμιλο παικτών η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Τσάϊμου, που αποσόβησε το γκολ σε μία δύσκολη φάση. Στο 39' ο Αντωνίου πέρασε τον Σκανδάλη από τα αριστερά και σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Καλαμπούκη με το κεφάλι να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Τελευταία φάση στο 42', με τον Μαργαρίτη να σουτάρει με τη μία από το ύψος του πέναλτι και τη μπάλα να περνάει άουτ.

Στην επανάληψη αν και είχαμε λιγότερες φάσεις σημειώθηκαν δύο γκολ ενώ είχαμε και δύο δοκάρια. Στο 50' ο Βίτσιος προσπάθησε να βρει τον Κυριαζή, ο οποίος εν τέλη πήρε τη μπάλα, καθώς ο νεαρός ακραίος μπακ βρήκε αέρα, αυτός έφερε τη μπάλα στο δεξί και με δυνατό σουτ από τη γραμμή της περιοχής και πλάγια τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπακόλα. Αν εκείνη τη χρονική στιγμή ο μέσος της ΑΕΞ είχε βρει δίχτυα ίσως να είχαμε άλλο αποτέλεσμα τώρα. Στο 55' ο Νικοπολίδης βρέθηκε με τη μπάλα στα πόδια τριάντα περίπου μέτρα από την εστία και με ένα δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Η επόμενη αξιόλογη τελική σημειώθηκε στο 85', με τον Πέτσα αν και κεντρικός αμυντικός να προωθείτε από τα δεξιά και αφού έπαιξε το ένα-δύο με τον Μαργαρίτη, γύρισε στον Μπαλάφα, με τον τελευταίο να κοντρολάρει και με ψύχραιμο πλασέ να πετυχαίνει το 0-2. Στο επόμενο λεπτό ο Μαργαρίτης σούταρε με το εξωτερικό έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσάϊμου.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Κυριακού Χρήστος - Δραγατάκης Γιώργος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς): Τσάϊμος, Δόσης Ανδρ., Πλακιάς (60' Μητροπάνος), Κοσταντίνι, Βαρούχος (26' λ.τρ. Σκανδάλης), Κυριαζής, Δεληκούρας, Βίτσιος, Παλιάτσος, Τζούκας, Δόσης Αρ.

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου): Μπακόλας, Χρήστου, Πέτσας, Βασιλάκης, Νικολαΐδης, Καλαμπούκης (83' Μάρκος), Νικοπολίδης, Κατσαρός (60' Νταλάκας), Αντωνίου, Μαργαρίτης, Μήτσιος (74' Μπαλάφας)