Ισόπαλοι στο Μενίδι η τοπική ομάδα με τη Δόξα

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχτηκαν ΑΕ Μενιδίου και Δόξα, εξασφαλίζοντας την είσοδό τους στα μπαράζ ανόδου, μετά και την ήττα του Ξηροβουνίου από τη Φλωριάδα.

Την είσοδό τους στα μπαράζ εξασφάλισαν Δόξα και Μενίδι, μετά και την ήττα του Ξηροβουνίου από τη Φλωριάδα. Οι δύο ομάδες μένει να φανεί πλέον σε ποια θέση θα ξεκινήσουν στα play-off και με πόσους βαθμούς. Στο σημερινό παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, στο 10ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Μπασιούκα και πρώτη κεφαλιά του Βασιλάκη, ο Τσούμαλης δεν μπόρεσε από κοντινή απόσταση να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Η Δόξα συνέχισε να ψάχνει το γκολ και είχε δύο μακρινά σουτ με τους Μπασιούκα και Καλόγηρο, που πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Τελικά, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι στο γκολ, όταν στο 34ο λεπτό, ο Κακιώνης εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην άμυνα της Δόξας, και πλάσαρε το Μαλαμή, για το 1-0. Μάλιστα, στην επόμενη φάση λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όμως σε φάση διαρκείας, αρχικά ο Μαλαμής σε σουτ του Μανθιού αντέδρασε και στη συνέχεια οι αμυντικοί απομάκρυναν την μπάλα μετά από αλλεπάλληλα σουτ των παιχτών του Μενιδίου. Στο 40ο λεπτό, ο Σπύρου επιχείρησε εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι, όμως ο Κατσούλας αποσόβησε σωτήρια με το κεφάλι. Και ενώ όλα έδειχναν πως το Μενίδι θα πήγαινε προηγούμενο στα αποδυτήρια, ο Βασιλάκης κέρδισε πέναλτι στο 44ο λεπτό, και ο Σπύρου που ανέλαβε την εκτέλεση δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-1.

Στο δεύτερο μισό, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με λιγότερες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Για τους γηπεδούχους η καλύτερη φάση ήταν ένα αδύναμο σουτ του Βλάχα, ενώ για τη Δόξα από ένα σουτ με τους Βελαέτη και Αράπη στα τελευταία λεπτά, που δεν είχαν όμως ευτυχή για αυτούς κατάληξη. Η Δόξα αγωνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Τσούμαλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Μάνος Δημήτρης - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

ΑΕ Μενιδίου (Παπαϊωάννου) : Αλεξίου, Τριαντάφυλλος, Βαλίλης, Μπούρας, Κατσούλας, Κακιώνης, Δήμος (90' Καναρας), Γεωργατσέλος, Κορέλης, Βλάχας (75' Στασινός), Μανθιός (66' Βασίλας)

Δόξα Άρτας (Σιαπέρας-Γεωργίου) : Μαλαμής, Βελάετης, Παπαγιάννης, Αράπης, Στέργιος, Καλόγηρος (80' Μπιλιάλης), Τσούμαλης, Βασιλάκης, Σπύρου, Μπασιούκας, Τάτσης (66' Αρτέμης)